تاثیرات نماز بر بیماریها


تاثیرات نماز بر بیماریهاتاثیرات نماز بر بیماریها
آن گونه كه از تصاوير به دست آمده از ميدان مغناطيسي زمين پيداست،بهطور شگفت‌انگيزي اگر انسان در هر نقطه از زمين رو به قبله بايستد،ميدان مغناطيسي بدنش بر ميدان مغناطيسي زمين منطبق مي‌گردد و در مدتي كه در نماز است ميدان بدنش منظم مي‌شود ياد آوري ميكنيم بيان نتايج مثبت تحقيقات علمي در رابطه با هريك از مسائل شرعي بدان معني نيست كه دليل حتمي و قطعي و نهايي انجام يك فريضه را كشف كرده باشيم نه منظور اين است يكي از فوايدي كه بشر با آن دانش محدود خود در را بطه با يك فريضه ديني كشف كرده است اين است و اين قبيل مسائل براي كساني كه خود را بسيار روشن فكر ! تصور مي كردند و گاها بسياري از اعمال را كه دليلش را نمي فهمند انكار مي كنند بسيار مفيد است نه آنها كه به كلام وحي و رسول خدا باور دارند و به انچه تكليف آنهاست عمل مي كنند حتي اگر علم امروز تصور كند اين اعمال براي انسان مضر است .قیمت جدید خدمات پزشکی اعلام شد

1:


افزايش فشار خون
يكي از شايع ترين دلايل مراجعه به پزشك در سرتاسر دنياست.


بیسـت پیـمان تـغذیه ای بـرای فصل بهـار
به علت عوارض خطرناك و متعددي كه اين بيماري براي بسياري از اعضاي بدن از جمله
قلب، مغز، كليه و چشم و ..


سرطان پستان را جدی بگیرید
دارد، سعي و اهتمام فراواني در دانش پزشكي براي پيشگيري و كنترل اين بيماري وجود دارد.


دانشمندان موفق به شبيه‌سازي سلول‌هاي بنيادي انسان شدند

در تمامي منابع معتبر علمي، براي پيشگيري از ابتلا به افزايش فشار خون و همينطور كنترل تعداد زيادي از بيماران كه افزايش فشار خوني در حد خفيف يا متوسط دارند، رعايت برخي اصول و هستفاده از درمان هاي غير دارايشاني توصيه مي شود.


سالم، سیگاری
درمان هاي غير دارايشاني ضمن اون كه هزينه چنداني را بر بيمار تحميل نمي كنند، در پايين آوردن فشار خون و ممانعت از بروز و پيشرفت اون مؤثرند.

چهار درمان اوليه و بسيار مهم غير دارايشاني كه در منابع جديد علمي براي كنترل فشار خون مورد توجه برنامه مي گيرند ، عبارتند از:
1.


آیا درد قفسه سینه همیشه علل قلبی دارد؟
كاهش اضطراب و هسترس

2.


مرگ مغزی چیست؟
كاهش يا عدم مصرف الكل

3.


کما چيست؟
كم كردن وزن

4.

انجام ورزش هاي سبك به طور منظم در شبانه روز

اما با توجه به نقش بسيار مهمي كه نمازهاي واجب يوميه، در ايمن كردن انسان در مقابل استرس ها و مشكلات گوناگون زندگي ايفا مي كنند( از جمله تأثير نماز بر اضطراب كه در قسمت هاي بعدي مورد توجه برنامه خواهد گرفت ) و نيز با توجه به الزامي كه نماز به شخص نمازگزار مبني بر عدم مصرف مشروبات الكلي مي دهد، مي توان اين امر را قدم مؤثري در پيشگيري و كنترل فشار خون تلقي كرد.


از طرفي نماز با حركات موزون و قيام و قعود و ركوع و سجود منظمي توأم هست كه قابل مقايسه با يك نرمش سبك روزانه مشابه اونچه كه در درمان هاي غير دارايشاني فشار خون توصيه مي شود، مي باشد.

همينطور اگر به ياد آوريم كه مسلمان نمازگزار، رو به قبله مكتبي نماز مي خواند كه خداي اون مكتب از پُرخوري و شكم پارگي بيزار هست و مثلاً "عالمان فربه و
چاق را دشمن مي انگارد " متوجه خواهيم شد كه هر چهار درمان غير دارايشاني مذكور، براي كنترل و پيشگيري افزايش فشار خون، در وراي احكام نوراني نماز نهفته هست.
نايشانسنده : دكتر مجيد ملك محمدي

2:

شرایط عفونی مختلف اعم از باكتری ها، ویروس ها و انگل ها، می توانند باعث درگیری دستگاه گوارش انسان و مشكلات متعدد ناشی از اون شوند.

این مشكلات می توانند از یك خارش ساده شبانه بر اثر ابتلا به نوعی انگل، تا
اسهال های وحشتناك تظاهر كنند.

اما یكی از برجسته ترین مواردی كه در اون شعار معروف علم طب: " پیشگیری همیشه مؤثرتر از درمان هست " صدق می كند، همین مورد عفونت های گوارشی هست.


دانش پزشكی، امروزه عامل انتقال بسیاری از شرایط عفونی را اصطلاحاً Fecal- Oral (مدفوعی ـ دهانی) شناسایی كرده هست كه یك گروه عمده از این شرایط عفونی دارای این ویژگی هستند كه پس از اجابت مزاج بر روی دست باقی می مانند و بعداً در موقع غذا خوردن و از طریق دهان وارد بدن می شوند و ایجاد بیماری می نمایند .از این جهت امروزه در همه ممالك پیشرفته اولین اصل بهداشتی كه برای مقابله با عفونت های گوارشی به همگان (به خصوص کودکان) آموزش داده می شود، شستشوی دست ها قبل از غذا خوردن و پس از اجابت مزاج هست و به این ترتیب تأثیر نظافت دست ها در پیشگیری از گروه زیادی از بیمارهای عفونی، باور نكردنی هست.
فرمان وضو كه در آیه شریفه 6 از سوره مباركه مائده در قراون مجید*، صادر شده هست، به سادگی و صراحت امر به شستشوی دستان (تا آرنج) می كند و 14 قرن پیش با بیان دستوری پیرامون نماز، پیام آور نكته ای می شود كه علم بشری در آستانه قرن 21 به اهمیت بیش از پیش اون، دست یافته هست.مقارنت اوقات نماز با سه وعده معمول غذایی (صبحانه و نهار و شام) یا حتی وعده های غذا هنگام روزه داری (سحر و افطار) سبب می شود كه شخص نمازگزار، موقع انجام وضو (كه معمولا متعاقب اجابت مزاج نیز هست) خود به خود به شستشوی دست ها بپردازد و هر گونه عامل بیماری زای عفونی را از دست های خویش بزداید و در نتیجه موقع صرف غذا، هیچ عامل عفونی ناشی از دست های آلوده موفق به ایجاد بیماری در بدن او نشود.
*پی نوشت:

آیه 6 سوره مائده: " یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ إِذَا قُمْتُمْ إِلَى الصَّلاةِ فاغْسِلُواْ وُجُوهَكُمْ وَأَیْدِیَكُمْ إِلَى الْمَرَافِقِ وَامْسَحُواْ بِرُؤُوسِكُمْ وَأَرْجُلَكُمْ إِلَى الْكَعْبَینِ وَإِن كُنتُمْ جُنُبًا فَاطَّهَّرُواْ وَإِن كُنتُم مَّرْضَى أَوْ عَلَى سَفَرٍ أَوْ جَاء أَحَدٌ مَّنكُم مِّنَ الْغَائِطِ أَوْ لاَمَسْتُمُ النِّسَاء فَلَمْ تَجِدُواْ مَاء فَتَیَمَّمُواْ صَعِیدًا طَیِّبًا فَامْسَحُواْ بِوُجُوهِكُمْ وَأَیْدِیكُم مِّنْهُ مَا یُرِیدُ اللّهُ لِیَجْعَلَ عَلَیْكُم مِّنْ حَرَجٍ وَلَـكِن یُرِیدُ لِیُطَهَّرَكُمْ وَلِیُتِمَّ نِعْمَتَهُ عَلَیْكُمْ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ "
ترجمه: "ای کسانی که ایمان آورده اید، چون به نماز برخاستید، صورت و دست هایتان را تا آرنج بشویید و سر و پاهایتان را تا قوزک مسح کنید و اگر جنب بودید خود را پاک سازید و اگر بیمار یا در سفر بودید یا از جای قضای حاجت آمده بودید یا با زنان نزدیکی کرده بودید و آب نیافتید با خاکی پاک تیمم کنید و صورت و دستهای تان را با اون مسح کنید، خدا نمی خواهد شما در رنج افتید، بلکه می خواهد که شما را پاکیزه سازد و نعمتش را بر شما تمام کند، باشد که سپاس گزارید."


3:

آسم یكی از شایع ترین بیماری های انسان هست ، به طوری كه شیوع اون در طب اطفال ، 5 تا 10 % كل كودكان تخمین زده می شود؛ و این بیماری در بسیاری از اونها تا بزرگسالی نیز ادامه پیدا می كند.

بدین ترتیب كمتر كسی هست كه در دوران زندگی خود با بیماران مبتلا به آسم ، برخورد نكند و شاهد مشكلات مختلف اونان از جمله تنگی نفس ،
سرفه مداوم ، خس خس سینه و ...

كه گاهی به صورت حمله های شدید بیماری تظاهر می كنند نباشد.


تلقین سازنده و زندگی بخش توأم با نماز ، گهگاه باعث تسكین آسم یا پیشگیری از بروز حملات اون می شوند.


مطالعات علمی جدید بر گروه های سنی مختلف مبتلا به آسم ، نشان دهنده اون هست كه در ایجاد بیماری آسم ، سه عامل برجسته ، مهمترین نقش را ایفا می كنند ، این سه عامل عبارت اند از :
1- میكروب هایی كه وارد دستگاه تنفسی انسان می شوند ( عفونت ها )
2- شرایط
حساسیت زا ، از جمله گرد و غبار ، دود سیگار ، گرده گیاهان که ممكن هست این شرایط در مورد اشخاص مختلف متفاوت باشند.


3- مسائل روانی از جمله
اضطراب ، عصبانیت ، غم و شادی ، تحقیر، خنده و حتی انتظار خوشایند شركت در یك محفل اجتماعی مطلوب و به طور كلی استرس های حاد و مزمن .


اما نقش شرایط روانی از دیدگاه دیگری نیز، توجه پزشكان را به خود ، جلب نموده هست و اون تأثیر تلقین بر آسم هست ، چرا كه در برخی از موارد، تلقین می تواند موجب تسكین حمله های آسم شود : یك مثال مشهور در این مورد ، مربوط به پزشكی هست كه مبتلا به آسم بود و برای گذراندن تعطیلات آخر هفته ، به هتل دور افتاده ای، در یك منطقه ییلاقی رفته بود ، در نیمه های شب او با یك حمله شدید آسم از خواب بیدار شد و كورمال كورمال به جستجوی كلید برق برآمد و وقتی از پیدا كردن اون عاجز شد ، ناامید كفش خود را برداشت و قصد پنجره را كرد و وقتی وجود شیشه ای را احساس كرد ، اون را شكست و نفس های عمیقی كشید و حمله آسمی او متوقف شد و شب آرامی را گذراند.

ولی صبح روز بعد ، او با حیرت زیاد دریافت كه به جای پنجره، آینه را شكسته هست !
با توجه به این قبیل شواهد می توان آسم را نیز جزو بیماری های مورد بحث در طب روان تنی ، به شمار آورد و نتیجه گرفت كه چنانچه بیماران احساس امنیت روانی داشته باشند، قدم بزرگی در تسكین بیماری اونها برداشته شده هست.


همچنین عفونت ها كه خود یكی از شرایط برانگیزنده آسم می باشند به وسیله شستشوی مجرای تنفس در وضو تا حدی قابل كنترل هستند .

این نكته را می توان در مورد سایر شرایط حساسیت زا ، مثل گرد و خاك و گرده گیاهان ( یعنی دومین عامل برانگیزنده آسم ) نیز به نحوی صادق دانست.

اما اونچه كه در مورد تأثیر نماز بر آسم، غیر قابل انكار هست، تأثیر تنش زایی نماز و احساس امنیت روانی عمیقی هست كه بر اثر اون حاصل می شود و بی شك اثر التیام بخش بزرگی بر بروز سومین گروه از شرایط برانگیزنده آسم ، یعنی شرایط روانی می گذارد.

به خصوص كه تلقین سازنده و زندگی بخش توأم با نماز ، گهگاه باعث تسكین آسم یا پیشگیری از بروز حملات اون می شوند .


ضمنا دیدگاه ویژه نمازگزار به زندگی در دنیا و ثبات شخصیت او باعث می شود كه نمازگزار در مقابل افت و خیزهای غیر منتظره زندگی ، نه چندان شاد و نه چندان غمگین شود ، و در نتیجه به حذف اون گروه از تغییرات هیجانی كه مسبب تشدید آسم هستند ، از زندگی خود بپردازد.


4:

پیامبر اكرم (ص) :
وضو كلید نماز و نماز كلید بهشت هست .دانش بشری از سال ها پیش حواس انسان را در پنج عنوان ( بینایی ، شنوایی ، بویایی ، چشایی و لامسه ) طبقه بندی می كند و همین حواس پنجگانه هستند كه رابطه گسترده انسان و دنیای اطراف او را شكل می دهند .


در قسمت های گذشته به چند مزیت پزشكی پیرامون نظافت دست ناشی از وضو ، توجه یافتیم و اینك به نظافت صورت رسیده ایم كه اون نیز در آیه شریفه 9 از سوره مباركه مائده ، به عنوان یك فرمان لا یتغیر الهی بر عموم مسلمانان واجب شده هست .


در اهمیت نظافت صورت شاید همین نكته كافی باشد كه چهار حس از مجموع حواس پنجگانه بشری در وابستگی كامل با صورت بسر می برند .

تماس آب كه منشأ پاكیزگی و حیات هست و به صورت، علاوه بر محاسن متعددی كه از جهت برقراری تعادل ناقل های عصبی در بدن انسان دارد، از دیدگاه مقابله با آلودگی هایی كه ممكن هست ، در
چشم ، بینی ، دهان و پوست صورت و ..

ایجاد بیماری كند مهم هست .

به خصوص كه در آب ، حین وضو ، و همچنین هستفاده از
شانه و مسواك ذكر شده هست .


با این كه دست قدرتمند صنع الهی ، چنان ساختمان
گوش و بینی و چشم و ..

را آفریده هست كه خود به خود مقاومت بی نظیری در مقابل آلودگی می كنند و روزانه بارها و بارها بدون اونكه انسان وقوفی پیدا كند ، آلودگی ها را از خود دور می سازند ( مثلاً در گوش جریان موم ، در بینی موهای ریز متعدد ، در چشم پلك زدن و اشك و ..

) اما چنانچه آب نیز در شستشوی صورت به كار برده شود ، ما حصل فعالیت پاك كنندگی اعضای صورت به نتیجه خواهد رسید.


علاوه بر این كه حداقل 3 بار شستشوی صورت هر گونه آلودگی محیطی را نیز از اون خواهد زدود، توجه به این نكته مهم هست كه دو راه عمده ابتلا به عفونت ها ( دهانی و هستنشاقی ) هر دو مربوط به محدوده صورت هستند .در هر صورت دستور قراون مبنی بر شستن دست ها و صورت قبل از نماز با توجه به اینكه این اعضاء معمولاً پوشانده نمی شوند ( حتی در مورد حجاب خانم ها مورد هستثناء واقع شده اند وجه و كفین ) و در نتیجه با وجود اهمیت اونها از نظر تمركز حس های پنجگانه ، در معرض آلودگی دائمی هستند ، می تواند حاوی حكمت های بی شمار باشد ، كه در سطور گذشته با اختصار، به مشتی نمونه خروار اشاره شد .

5:

مطالبی که در مورد فواید علمی نماز فرموده می شود، همگی دربرگیرنده بعد كوچكی از ابعاد متعدد نماز هست و پرداختن به فواید دنیوی و مزایای مادی نماز، هرگز نباید انسان را از توجه به دریاهای نور و معنویت همراه با نماز، غافل كند و بر این پايه باید مراقب بود كه توجه به مزایای پزشكی نماز و این قبیل مقولات، تنها به عنوان تأییدات علمی و دنیایی بر این عبودیت محض شود و خدای نكرده، حدود فواید و مزایای این فرضیه نورانی، در حد خاك و دنیا باقی نماند و حكایت اون گروه گمراه كه نماز را به یك نوع ورزش سوئیسی تشبیه كرده بودند و دل خوش داشتند كه فلسفه نماز را دریافته اند، نشود.


هر انسان طبیعی در حدود 3/1 عمر خود را در خواب به سر می برد و تأثیر خواب بر روان و جسم انسان از دانسته های مسلم علم پزشكی هست.

به طوری كه امروزه تغییرات خواب انسان از پیش آگهی های مهم و قابل توجه در زمینه ابتلا به بیماری ها، به حساب می آید.


به عنوان مثال، در اشخاص مبتلا به
افسردگی، میزان خواب به نحو چشمگیری افزایش و یا به ندرت كاهش پیدا می كند.

تغییرات خواب انسان در بیماری های جسمی نیز بسیار چشمگیر هست، به خصوص اگر تأثیر ناراحتی های روان انسان بر جسم او را در نظر داشته باشیم و به یاد آوریم كه بیش از 60 % مراجعه كنندگان به بیمارستان های عمومی، در واقع از یك مشكل روانی رنج می برند.


به این ترتیب ایجاد بهداشت خواب، در واقع یك ركن مهم بهداشت روانی و جسمی به حساب می آید و هر عاملی كه در تنظیم بهداشت خواب مؤثر باشد، پیشگیری كننده و حتی درمانگر بسیاری از بیماری های جسمی و روانی هست.


امروزه نخستین اصلی كه در ایجاد بهداشت خواب، توسط جدیدترین منابع علمی دنیا توصیه می شود "بیدار شدن هر صبح سر یك موقع مشخص از خواب هست".
یك نگاه كلی به جدول اوقات شرعی نشان می دهد، كه وقت نماز صبح، در تمام طول سال، با در نظر گرفتن تغییرات ناشی از حركات وضعی و انتقالی زمین، وقت ثابتی هست و اقامه كننده نماز صبح، با برخاستن پس از اذان، در واقع پايه ی ترین گام را در جهت رعایت بهداشت خواب و در نتیجه اون، سلامت بدنی و تعادل روانی برداشته هست .6:

پیامبر اكرم (ص) می فرماید:
" مؤمن ، شوخ و لبخند بر دهان هست و منافق بد ایجاد و گره بر ابرو."

امروزه ضرب المثل ایرانی "خنده بر هر درد بی درمان دواست " مصداق كاملاً علمی پیدا كرده هست.


دانش پزشكی در قرن حاضر به وضوح می داند، اشخاصی كه اصطلاحاً یك لب و هزار خنده فرموده می شوند، نسبت به اونان كه به اصطلاح با خودشان نیز قهرند و نسبت به زندگی بد بین و عبوس هستند، بسیار كمتر دچار بیماری های جسمی و روانی می شوند.


به این ترتیب هر عاملی كه شادابی را به انسان هدیه كند، در واقع به سلامتی جسم و روان او كمك كرده هست.

اما نكته بسیار مهمی كه دانش طب به بشر آموخته هست، این مطلب هست كه شادابی و افسردگی انسان پیش از اونكه تحت كنترل و اراده او باشد، زیر فرمان تغییرات مواد شیمیایی در سلسله اعصاب مركزی انسان هست.


از جمله این مواد شیمیایی " دوپامین " را می توان نام برد که افزایش اون در بدن سبب می شود، انسان بدون اراده دچار ناراحتی گردد و كاهش این ماده نیز سبب شادی غیر ارادی انسان خواهد شد.


به عنوان مثال، عصبانیت و ناراحتی غیر ارادی و بدون علت صبحگاهی، كه حالت شدید اون به عنوان ملانكولی یا همان مالیخولیا ( افسردگی درون زاد صبحگاهی) شناخته می شود، در اثر تغییرات و كم و زیاد شدن همین مواد شیمیایی به وقوع می پیوندد.


از دیگر مواد شیمیایی داخل بدن كه به طور غیر ارادی سبب شادی انسان می شود و به او شعف و نشئه بی نظیر می بخشد ، ماده ای به نام “ كورتیزول " هست كه میزان اون در داخل بدن انسان در ساعات سحرگاهی به شدت افزایش می یابد و در صورت بیدار بودن انسان در این ساعات، لذت و شعف سرمست كننده ای به او دست می دهد كه بی شك بر زندگی او در تمام طول روز تأثیر گذار هست.


افزایش كورتیزول در ساعات اول صبح و ارتباط اون با سرخوشی صبحگاهی كه امروزه از مسلمات پزشكی هست، در واقع توجیه قابل توجهی هست بر همه مضامینی كه در فرهنگ و ادب و عرفان پیرامون "اسرار سحر" معرفی می شوند.در اشعار خواجه شیرین سخن شیراز، حضرت حافظ، موارد بسیاری را می توان یافت که نشان می دهد به سرخوشی و شادابی سحرگاهی و تأثیر اون در زندگی انسان توجه شده هست.


هر گنج سعادت كه خدا داد به حافظ
از یمن دعای شب و ورد سحری بود
ضرب المثل ایرانی مشهور كه منسوب به بزرگمهر می باشد، یعنی: "سحر خیز باش تا كامروا باشی" نیز اشاراتی نغز به تأثیر بیداری صبحگاهی بر زندگی شادكامانه و سعادت آمیز دارد.


به این ترتیب واضح هست، امر واجب نماز صبح با ارزانی داشتن بیداری صبحگاهی به انسان، تقدیم كننده شادابی به جسم و روان او می باشد و یك نتیجه مهم این شادابی، سلامت جسم و روان خواهد بود .


صبح خیزی و سلامت طلبی چون حافظ
هرچه كردم همه از دولت قراون كردم

7:

سلامت دستگاه ادراری انسان، به خصوص كلیه ها، تأثیر بی نهایت مهمی در ادامه حیات انسان دارند و بیماری كلیوی از دردناك ترین و پر مخاطره ترین، گرفتاری های جسمی هست.


در این میان عفونت دستگاه ادراری كه یكی از شایع ترین علل مراجعه بیماران به مطب پزشكان می باشد، علاوه بر اون كه خود بخود و به تنهایی بیماری آزار دهنده ای هست، گاهی سبب بروز بیماری های دیگر نیز در بدن انسان می شود.


به عنوان مثال برخی عفونت های دستگاه ادراری می توانند، گاهی باعث نارسا شدن و از كارافتادگی كلیه شوند یا عفونت كلیوی در خون و در نتیجه در تمام بدن پخش شود یا برخی عفونت ها ممكن هست به ایجاد
سنگ كلیه در بیماران منتهی شوند، كه همه اینها نشانه اهمیت موضوع هست.


ادرار پس از اونکه توسط دو كلیه انسان تولید شد، توسط دو لوله موسوم به " حالب" كه كلیه ها را به مثانه وصل می كنند، به مثانه تخلیه می شود تا بدان وسیله از بدن دفع گردد.


حال چنانچه مثانه به موقع از ادرار خالی نشود، ادرار از مثانه به حالب ها و حتی كلیه باز می گردد و همین "برگشت ادرار از مثانه به حالب ها، سبب ایجاد هستعداد در فرد برای ابتلا به عفونت كلیه می شود" و به این ترتیب كسانی كه در شبانه روز، بنا به هر علتی به ندرت ادرار می كنند به طور جدی در معرض خطر هستند.


اما در رسایل فقهی توضیح المسائل، یكی از مبطلات وضو و نماز، خروج بول و غائط و نفخ کلیه (گاهی کلیه ها را دردی می گیرد شبیه به درد کلیه اما شن یا سنگی در کلیه ها یا مجاری ادراری وجود ندارد.

اطباء سنتی معتقدند گاهی مقداری از گازها و حباب های هوای داخل خون از راه مویرگ ها به کلیه منتقل شده و تجمع تعدادی از اونها در کلیه ها حالتی را به نام نفخ کلیه به وجود می آورد)، از بدن انسان درج شده هست و این موضوع سبب می شود كه شخص نمازگزار و احیاناً "دائم الوضو"، برای پرهیز از ابطال عبادتش به طور معمول و بر حسب عادت ، قبل از وضو ، به تخلیه ادرار بپردازد.(تعبیه توالت در مجاورت وضو خانه مساجد در واقع به منظور جواب به این عادت پسندیده و سلامتی بخش صورت می گیرد).


به این ترتیب حداقل سه بار، دفع ادرار از بدن، در وقت هایی به فواصل مناسب نسبت به یكدیگر و در حدی كه برای یك انسان طبیعی لازم هست، فرد را در مقابل ابتلا به عفونت های كلیه و دستگاه ادراری مصون می سازد و می تواند به عنوان نكته ای مهم پیرامون نماز مورد توجه برنامه گیرد.

8:

الا بذكر الله تطمئن القلوب (سوره رعد/آیه 28)
"اضطراب" بیماری شایع قرن اتم و كهكشان هست.

پیشرفت سریع و پیچیده تمدن و در عین حال بی توجهی به ارزش های مذهبی و خانوادگی هر روز بیش از پیش برای افراد و اجتماع اضطراب های جدید به وجود می آورد.(1)

از نظر روان پزشكان، اضطراب با یك احساس منتشر و مبهم دلواپسی كه اغلب ناخوشایند و بدون دلیل هست مشخص می شود كه معمولا با یك یا چند مشكل جسمی همراه می گردد.

از جمله شخص ممكن هست علامت های جسمی چون احساس تپش قلب، تنگی نفس و درد قفسه سینه، خالی شدن سردل، تعریق، سردرد، تكرر ادرار، اسهال، گزگز دست و پاها، لرزش و… را نیز به همراه داشته باشد.


اضطراب، گاهی به شكل طبیعی در اشخاص سالم بروز می كند و گاهی به صورت بیمارگونه و دائمی در می آید كه نیاز به درمان و مراقبت پزشكی دارد.

با اینكه دلایل علمی گوناگونی از دیدگاه های مختلف به عنوان دلایل بروز اضطراب و تشدید اون ارائه شده هست اما همچنان دور شدن از ایمان مذهبی، به عنوان یك عامل مهم در بروز اضطراب نقش غیرقابل انكاری دارد(2) و به این ترتیب نقش پیشگیری كننده و حتی درمانگر مذهب در مورد اضطراب قابل بررسی هست.


آرامش حاكم بر روح و روان و در نتیجه اون سلامت جسم اشخاص مذهبی، در مقایسه با آشفتگی روانی و جسمی و اضطراب لامذهب ها از دیر باز مورد توجه پزشكان بوده هست.


به این ترتیب در بعد پیشگیری از اضطراب و برای آرامش دائمی جسم و روان، "نماز" نقش خارق العاده ای را ایفا می كند.

از طرفی در بعد درمان بیماران مبتلا به اضطراب، امروز علاوه بر درمان های دارویی، از روش های چون آموزش انبساط آرامش عضلانی و همچنین تلقین بوسیله
هیپنوتیزم نیز هستفاده می شود(3) كه ما در مورد آرامش عضلانی ناشی از نماز در نكته چهارم از این مجموعه مقالات، سخن فرموده ایم و درباره تلقین های سازنده ناشی از نماز نیز در آینده سخن خواهیم فرمود.


در مورد اضطراب، بد نیست به این نكته اشاره كنیم كه شخص نمازگزار با ایمان به قدرت لایتناهی پروردگاری كه در مقابلش كرنش می كند، خود را در مقابل هر عاملی كه قصد به خطر انداختن و ترساندن (و در نتیجه مضطرب ساختن) او را داشته باشد ایمن می یابد و ضمن تكرار باور اعتقادی خود طی نمازهای پنجگانه یومیه این ایمنی همه جانبه را، به روان خود تلقین می كند و سرانجام آرامش عمیق را در وجود خود ملكه می سازد.در راستای این موضوع تحقیقات علمی در برخی كشورهای مسلمان نشان می دهد كه بیماران مضطربی كه در كنار درمان های رایج ضد اضطراب، به مطالعهنماز و قراون و حتی احادیث نبوی مشغول شده اند(4)، از بهبودی بالاتری نسبت به سایرین برخوردار بوده اند.

9:

ایستادن در حالت نماز باعث تقویت حالت تعادلی بدن شده و قسمت مرکزی مخچه که محل کنترل اعمال و حرکات ارادی هست را تقویت می کند و این عمل باعث می شود فرد با صرف کمترین نیرو و انرژی به انجام صحیح حرکات بعدی بپردازد.

نماز قسمت فوقانی بدن را پرورش داده و ستون مهره ها را تقویت کرده و اون را در حالت مستقیم نگاه می دارد.

تقویت احشاء و ماهیچه های شکم , حفظ سلامت دستگاه گوارش و رفع یبوست مزمن سوء هاضمه و بی اشتهایی از دیگر خواص نماز مطالعهو رکوع در نماز هست.

کارشناسان می گویند در حالت رکوع ماهیچه های اطراف ستون مهره ها منبسط می شود که در متعادل و آرام کردن سمپاتیک موثر هست.
مدت وقت مطالعهذکر رکوع نیز باعث تقویت عضلات صورت و گردن ساق پا و رانها می شودو به این ترتیب به جریان خون در قسمتهای مختلف بدن سرعت می بخشد.

تنظیم متابولیسم بدن فراهم نمودن زمینه از بین رفتن اکثر بیماری ها از بدن , کمک به افزایش حالت هستواری و هستحکام مغز و بهبود ناراحتی های تناسلی و نارسایی های تخمدان از دیگر خواص رکوع در نماز هست.سجده نیز ستون مهره های بدن را تقویت کرده و دردهای سیاتیک را آرام می کند.
سجده علاوه بر از بین بردن یبوست و سوء هاضمه ,پرده دیافراگم را تقویت کرده و به دفع مواد زاید بدن به دلیل فشرده شدن منطقه شکمی کمک می کند.
سجده همچنین باعث افزایش جریان خون در سر شده که این امر با تغذیه این غدد باعث حفظ شادابی , زیبایی و طراوت پوست می شود.

حالات سجده به واسطه باز شدن مهره ها از یکدیگر باعث کشیده شدن اعصابی که قسمتهای مختلف بدن را به مغز وصل می کند,شده و این اعصاب را در یک حالت تعادلی برنامه می دهد که این عمل برای سلامت انسان بسیار حائز اهمیت هست.
سجده باعث آسودگی و آرامش در فرد شده و عصبانیت را تسکین می دهد.

هستحکام بخشیدن و تقویت عضلات پاها و ران ها , کمک به نفخ معده و روده , بهبود فتق , از خواص نشستن بعد نماز هست.

10:

عکس های میدان مغناطیسی زمین موجود نیست.
میدان مغناطیسی بدن؟!
و مهمتر از همه منبع مطلب و اعتبارش هم مشخص نیست.


11:


هارولد‌بور از دانشگاه ييل براي اولين بار با انجام يك آزمايش ساده،به وجود ميدان مغناطيسي در اطراف موجود زنده پي‌برد.او با توجه به يك مولد الكتريكي كه در آهن‌ربا در داخل سيم‌پيچ دوران ميكند و جريان توليد مي‌كند،سمندري را در يك ظرف آب‌نمك برنامه داد و ظرف را به دور سمندر چرخاند.الكترودهايي كه در اين ظرف وجود داشتند و به يك گالوانومتر حساس متصل شده‌بودند،يك جريان متناوب را نشان مي‌دادند.
وقتي كه بور اين آزمايش را بدون سمندر انجام داد،گالوتنومتر هيچ جرياني را نشان نداد.اين بدان معنا بود كه در اطراف موجود زنده ميداني وجود دارد كه خاصيت مغناطيسي هم دارد.بور اين وسيله را بر رايشان دانشجايشانان داوطلب خود امتحان كرد و مشاهده نمود كه اين ميدان در بدن انسان هم وجود دارد وكاملا تابع رايشاندادهاي پايه ي زيست شناختي بدن هست.او اين ميدان را حياتي ناميد چون هرگاه حيات از بين برود،ميدان حياتي هم از بين مي‌رود.به گونه‌اي كه يك سمندر مرده در دستگاه هيچ پتانسيلي به وجود نمي‌آورد.


تشكيل ميدان مغناطيسي بدن: همانگونه كه مي‌دانيد،در بدن ما ميليون ها عصب وجود دارد كه كار انتقال پيام در بدن ما بوسيله تحريك الكتريكي اين عصب ها صورت مي گيرد.در اثر شار بار در اطراف اونها در بدن ما يك ميدان تشكيل مي‌شود و ميدان بدن ما در اثر فعاليت هموقت ميليون ها عصب به وجود مي آيد.

امواج مغزي:دستگاه موج‌نگار مغز چهار نوع منحني از امواج مغزي را ارائه مي‌دهدكه عبارتند از:آْلفا،بتا،دلتا
و تتا.ريتمهاي دلتا كندترين امواج مغزي با تناوب از 1تا3 دور در ثانيه بوده و اغلب در خواب عميق ظاهر مي‌شوند.به‌نظر مي‌رسد كه ريتمهاي تتا كه داراي تناوب 4تا7 دور درثانيه مي باشند به ایجاد و خايشان بستگي داشته باشند.ريتمهاي آلفا از 8 تا 12 دور در ثانيه،در اوقات تفكروتامل آزاد رخ داده و در صورت تمركز حواس و توجه قطع مي‌شوند و بالاخره ريتمهاي بتا با تناوب 13الي22 دور در ثانيه،ظاهرا منحصر به نواحي جلوئي مغز،يعني جايي كه فعاليت هاي پيچيده مغزي رخ مي‌دهد مي‌باشند.امواج آلفا امواج بسيار مهمي هستند كه بوسيله هانس‌برگر آلماني كشف شدند و به فرموده ايشان با نوعي هوشياري و خودآگاهي معطوف به درون ظاهر مي‌شوندو تغييرات فيزيولوژي مهمي در بدن ايجاد مي‌كنند.

12:

ميدان مغناطيسي بدن و امواج مغزي در معرض خطر

حتما تا به حال‌درباره خطرات گوشي‌هاي موبايل يا زندگي در نزديكي نيروگاهاي برق چيزهايي شنيده‌ايد.بنابرتحقيقات پروفسور لاي امواج مغناطيسي كه از نيروگاه هاي برق يا وسايل برقي مثل سشوار و ريش‌تراش برقي و...ساطع مي‌شود به دي ان اي سلول هاي مغزي آسيب مي‌رساند و قابليت ترميم را در اونها از بين مي‌برد.

ميدان هاي مغناطيسي خارجي علاوه بر آسيب به دي ان اي مغز

اثر منفي ديگري به بدن دارند.اين ميدان ها باعث اختلال در ميدان مغناطيسي طبيعي بدن مي‌شوند.همانطور كه مي‌دانيد نزديك به 70%از بدن مارا آب فراگرفته و مولكول هاي آب به صورت دوقطبي هستند و وقتيكه ما در معرض يك ميدان مغناطيسي خارجي برنامه مي گيريم،اين
مولكولها در جهت اون ميدان برنامه مي‌گيرند و اين پديده باعث مي‌شود نظم ميدان مغناطيسي ما به هم بريزد.علاوه بر شرایط خارجي يكسري شرایط داخلي نيز وجود دارند كه باعث مي‌شوند اختلال در ميدان بدن ايجاد شود.مهمترين اونها بارهاي الكتريكي هستند كه هنگام شارش بار در عصب در اطراف اون به وجود مي آيند و به صورت الكتريسيته ساكن در بافت هاي بدن ذخيره مي‌شوند و ميداني كه در اطراف اين بارها بوجود مي‌آيند در ميدان بدن ايجاد خلل مي‌كنند.اين‌بارها به خصوص در نقاطي كه تراكم اعصاب بيشتر هست ذخيره مي‌شوند و به دليل اين كه هم تراكم زيادي دارند و هم در نزديكي عصب هاي بيشتر و مهمتري برنامه دارند براي بدن به شدت مضر هستند.از جمله اين نقاط ناحيه سر و دستها و قسمت مچ پابه پايين هست و در بين اين سه قسمت،سر اهميت ايشانژه‌اي دارد چون بارهاي ذخيره شده در اون علاوه بر ايجاد خلل درميدان مغناطيسي مغز باعث اغتشاش در امواج مغزي نيز مي‌شوند.

به ظاهر ما روزانه تنها دقايقي را در معرض ميدان مغناطيسي هستيم،مثل موبايل يا سشوار و غيره.اما در طول دوران زندگي خود در معرض ميداني بسيار قايشان هستيم و اون ميدان مغناطيسي زمين هست.شرایط داخلي اغتشاش در ميدان بدن ما هم فعاليت‌هاي حياتي و اجتناب‌ناپذيري هستند كه در تمام طول عمر ما در جريان هستند پس چگونه مي‌توان اثرات سوء اونها كه باعث اختلال در بدن ما و بيماري هايي مثل سرطان مي‌شوند را خنثي كرد؟


در اينجاست كه بايد فرمود خداوند راه حل تمام اين سوالات را در يك عمل ساده كه امكان اون براي همه افراد وجود دارد و بيش از چند دقيقه هم وقت نمي برد و هيچ ضرري هم ندارد به انسان هديه داده و اون نماز هست.

13:

1- روانپزشكي لينفورد ـ ريس ، مقاله روان درماني ، ترجمه دكتر احمد محيط صفحه 388
2- روانپزشكي لينفورد ـ ريس ، مقاله روان درماني ، ترجمه دكتر احمد محيط صفحه 388
3- طب داخلي واشنگتن ـ ترجمه فارسي 494

14:

اولا از وقت گذاشتنتون متشکرم
البته من در منابع انگلیسی هم که ذکر شده بود موضوعات کلی رو پیدا کردم و تاکید بر روی نقش نماز در واقع برداشت شخصی دکتر هم وطنمون از این کتاب ها بوده،مگرنه در مورد موسیقی و ...

هم مطالبی نوشته شده بود که ابدا ربطی به نماز نداشت.
و هم چنین درپست دوم شما مشخص نشد که چه منبعی ثابت کرده که میدان های مغناطیسی زمین در حالت نماز با میدان مغناطیسی بدن هماهنگ میشند و اینکه اثر مثبتی داره یا نه؟

15:

هارولد‌بور از دانشگاه ييل
نماز و بارهاي الکتريکي
همانطور که قبلا اشاره شد بارهاي زائدي که در اثر تحريکات الکتريکي اعصاب به وجود مي آيند هم شبيه ميدان بدن و هم بر امواج مغزي اثر سو دارند.

و اين اثرات در نواحي که اعصاب در اون تحرک بيشتري دارند، خطرات جديتري ايجاد مي نمايند و بايد هرچه سريعتر از اون نواحي دور شوند.

به طرز حيرت آوري مي بينيم که اين نواحي دقيقا نواحي هستند که در وضو شسته مي شوند و بنابر تحقيقات صورت گرفته، بهترين راه دفع اين بارهاي زائد هستفاده از يک ماده رساناست که سريعترين و ارزانترين و بي ضررترين ماده براي اين کار آب هست و جالب اينجاست که آب هرچه خالص تر باشد سريعتر بارهاي ساکن را از بدن ما به اطراف گسيل مي دهد و هيچ مايعي مثل آب خالصي که در وضو به انسان سفارش شده اين اثر را ندارد.نماز و امواج مغزي:

با دفع بارهاي زائد بدن در وضو امواج مغزي در ايده الترين حالت برنامه مي گيرند.

علاوه بر اون حالت تمرکزي که در هنگام نماز در انسان به وجود مي آيد، تشعشع امواج آلفا را به اندازه قابل توجهي بالا مي برد و توانايي مغز را در توليد اين امواج بالا مي برد.

16:

سلام
میشه چند مورد از اون حرکات موزون رو ذکر کنید که خواصی مشابه دارند.

17:

رقص های سنتی ژاپنی و چینی،البته بیشتر از اینها هم هست.اگر خواستید عکس ها رو با تحلیل حرکات میزارم.


18:

البته سوال من در مورد هماهنگ شدن میدان مغناطیسی بدن و زمین در وقت نماز بود که شما به چیز دیگه جواب دادید.
در مورد وضو هم باز یک موضوع کلی به میون کشیده شده و اعمال دیگه هم هستند که افراد معمولا به صورت روزانه انجام میدند(مثل دوش گرفتن،تماس با اجام فلزی و ...) که در خالی شدن بار بدن موثرند.


19:

چه منبعی اثر بخشی این حرکات را ثابت کرده!؟ و اون رامشابه اثرات نماز میدونه!؟

20:

البته اون بنده خدا ها که نمیدونستند نماز چیه،ولی من خودم یه مقایسه بینشون کردم
منبع هم به زبان انگلیسی بیشتر هست ولی فارسی هم موجوده.
Health Benefits of Belly Dance

Top 4 Health Benefits of Dance

رقص درمانی
در مورد رقص های ژاپنی و چینی هم،من میتونم شباهت حرکات اونها رو با نماز بیان کنم و اصل در حرکات ورزشی(در این مورد به بعد ورزشی نماز توجه شده) شباهت هست.


21:


شما خودت مقایسه کردی ؟ !

رقص درمانی بحثیه که در این مقوله نمیگنجه


50 out of 100 based on 15 user ratings 790 reviews