سرطان خون


سرطان خونسرطان خون
سرطان خون

سرطان خون یا لوسمی یا لوکمیا بیماری پیشرونده و بدخیم اعضای خون ساز بدن است. این بیماری در اثر تکثیر و تکامل ناقص گویچه‌های سفید خون و پیش سازهای آن در خون و مغز استخوان ایجاد می‌شود. واژه لوسمی به معنی خون سفید است. لوسمی یکی از چهار سرطان شایع در میان کودکان است.
در بیماری لوکمی یا همان سرطان خون، مغز استخوان به صورت غیر عادی، مقدار بسیار زیادی سلول خونی تولید می‌کند. این سلولها با سلولهای خون نرمال و عادی متفاوت هستند و درست عمل نمی‌کنند. درنتیجه، تولید سلول‌های سفید خون طبیعی را متوقف کرده و توانایی فرد را در مقابله با بیماری‌ها از بین می‌برند. سلول‌های لوکمی همچنین بر تولید سایر انواع سلول‌های خونی که توسط مغز استخوان ساخته می‌شود از جمله گلوبول‌های قرمز خون که اکسیژن را به بافت‌های بدن می‌رسانند، و پلاکت‌های خونی که از لخته شدن خون جلوگیری می‌کنند، اثر می‌گذارند.
نشانه‌ها

نشانه‌های نمادین لوکمی موارد زیر می‌باشند: کم‌خونی که با رنگ پریدگی و سستی یا خستگی مشخص می‌شود، کبودی پوست، لثه‌های متورم و خونین، تب خفیف (38/5 درجه). غده‌های لنفاوی متورم (با اینکه غده‌ها نه دردناک و نه قرمز می‌باشند). درد استخوان، خونریزی شدید و پی‌درپی و پدیدار شدن خون در ادرار یا مدفوع کودک.
نشانه‌هایی همانند علایم لوکمی می‌توانند در کودکانی که از اختلالات گوناگون دیگری رنج می‌برند نیز ظاهر شوند. پزشکان وقتی به لوکمی مشکوک می‌شوند که نشانه‌ها نمادین آن با بزرگی جگر یا طحال همراه باشند. هنگامی شک بیشتر می‌شود که سلول‌های سفید سرطانی در لام خون محیطی دیده شود. تشخیص با آزمایش مغز استخوان قطعی می‌شود.
انواع

لوسمی بر اساس نوع گویچه سفید خون که دچار تراریختگی و سرطان شده به دو دسته تقسیم می‌شود:
  • لنفوئیدی یا لنفوبلاستی: این نوع لوکمی سلول‌های لنفاوی یا لنفوسیت‌ها را تحت تاثیر برنامه می‌دهد که بافت‌های لنفاوی را می‌سازند. این بافت جزء اصلی سیستم ایمنی بدن است و در قسمت‌های مختلف بدن از جمله غدد لنفاوی، طحال یا لوزه‌ها یافت می‌شود.
  • میلوئیدی یا مغز استخوانی: این نوع لوکمی سلول‌های مغز استخوانی را تخت تاثیر برنامه می‌دهند. سلول‌های مغز استخوان شامل سلول‌هایی است که بعداً به گلبول‌های قرمز، گلبول‌های سفید و سلول‌های پلاکت ساز تبدیل می‌شوند.
همچنین هر دو دسته لوسمی به دو نوع حاد و مزمن تقسیم می شوند لذا چهار نوع کلی لوسمی داریم (ALL، CLL، AML، CML)
سبب‌شناسی

پزشکان علت دقیق لوکمی را نمی‌دانند. به نظر می‌رسد عوامل ژنتیکی و محیطی در بوجود آمدن این بیماری نقش داشته باشند. مانند هر سرطان دیگری، عامل مستعد و پیشتاز در ایجاد لوسمی به هم خوردن نظم تقسیم سلولی است. پژوهش‌های انجام شده روند بدخیمی بیماری لوسمی را به این عوامل ارتباط می‌دهند:
  • ژنتیک: ناهنجاری‌های ژنتیکی نقش بسیار مهمی در رشد لوکمی در بدن دارد. برخی بیماری‌های ژنتیکی مثل سندرم داون، احتمال ابتلا به لوکمی را بالا می‌برد.
  • برنامه گرفتن در معرض پرتوهای یونیزه کننده و برخی مواد شیمیایی خاص: افرادی که در معرض پرتوهای شدید برنامه گیرند مانند بازماندگان بعد از حملات اتمی یا رویدادهای رآکتورهای هسته‌ای، احتمال دچار شدن به لوکمی در آنها بیشتر است. برنامه گرفتن در معرض برخی موادشیمیایی خاص مانند بنزین نیز می‌تواند احتمال ابتلا به لوکمی را افزایش دهد.
  • نارسایی سیستم ایمنی طبیعی بدن
  • سن در میان بزرگسالان: آمادگی ابتلا به لوسمی با افزایش سن ارتباط مستقیم دارد. افراد بالای ۵۵ سال باید بیشتر مراقب علایم هشدار دهنده این بیماری باشند. با این حال لوسمی می‌تواند کودکان را هم در هر سنی گرفتار کند ولی بیشتر در سنین سه تا چهار سال اتفاق می‌افتد.
روند تشخیص

بیماری می‌تواند با شتاب یا به کندی پیشرفت کند. نزدیک ۲۵ درصد گونه‌های لوکمی در جریان یک معاینه بالینی معمولی و پیش از اینکه نشانه‌ها بیماری ظاهر شوند تشخیص داده می‌شوند. پزشکان معمولاً لوکمی مزمن را با آزمایش خون ساده قبل از شروع علائم تشخیص می‌دهند. روند تشخیص می‌تواند دربرگیرنده موارد زیر باشد:
  • آزمایش جسمی: شناسایی نشانه‌های فیزیکی و جسمی لوکمی مثل رنگپریدگی ناشی از کم خونی، و ورم غده‌های لنفاوی، کبد یا طحال
  • آزمایش خون: شمارش تعداد گلوبول‌های سفید یا پلاکت‌های خون
  • آزمایش سیتوژنتیک: این آزمایش تغییرات ایجاد شده در کروموزوم‌ها، ازجمله وجود کروموزوم فیلادلفیا را بررسی می‌کند.
  • آزمایش نمونه مغزاستخوان
برای تایید تشخیص لوکمی و تعیین نوع و میزان پیشرفت آن در بدن، نیاز به آزمایش‌های بیشتر است.
درمان

در سالهای اخیر، با به کارگیری داروهای ضد سرطان موثرتر، طول عمر بیماران مبتلا به لوکمی افزایش پیدا کرده است. این داروها موجب فروکش‌ کردن نشانه‌های بیماری می‌گردند به طوریکه نشانه‌ها در جریان درمان بیماری بدتر نمی‌شود و حتی بیماران تا اندازه‌ای درمان می‌شوند. درمان لوسمی بستگی به نوع لوسمی، وضعیت بیماری در شروع درمان، سن، سلامت عمومی و چگونگی واکنش بیمار به نوع درمان دارد که گاهی منجر به سلامت کامل این بیماران می‌شود . از مهمترین عوامل در بهبود بیماری برخوردار بودن بیمار از روحیه بالا جهت مقابله با این بیماری است .
شیوه درمان این بیماری می‌تواند شامل موارد زیر نیز باشد:با گرفتگی گوش به هنگام مسافرت با هواپیما چه کنیم؟

1:

حتما بخونید ( داستان های زیبا در مورد محک )
سرطان خونشرح حادثه از زبان کیف - من یک کیف چرمی قهوه ای هستم.


علل آبسه دندان و راه درمان آن
به گمانم یکی از روزهای بهار بود.


علت به وجود آمدن صدا در مفاصل چیست؟
من و صاحبم از حاشیه خیابان می گذشتیم.


تشنج چیست ؟ _ انواع تشنج ، تشنج ناشی از تب ، صرع ، علائم ، پیشگیری ، درمان
شکمم از پرونده های مددکاری بچه های محک و پولی که نیکوکاران اون را برای درمان بچه ها داده بودند، برآمده شده بود، شاید به همین خاطر زیادی به چشم دزدها آمدم و در ثانیه ای از دست صاحبم قاپیده شدم.


درباره غش یا بیهوشی کوتاه مدت بیشتر بدانید
صاحبم فریاد کشید، سرتاسر خیابان را دنبال موتور دوید و بعد ناامیدانه ایستاد و کوچک و کوچک تر شد.او یکی از نیکوکاران محک هست که حتی من هم اسمش را به ندرت از زبانش شنیده ام چون همیشه دلش خواسته گمنام باشد و من هم جزئی از هویت مختصر و مفیدش شده ام.


غش قلبی
جزئی از هویت مردی آرام و میانسال با کیفی قهوه ای و کهنه که همیشه انباشته از پرونده های بچه های بی مو و لاغر و خنده روی محک بوده هست .


فرق است بين غش، کما و بيهوشي
من و او سال ها پیگیر کارهای درمانی بچه ها شده بودیم و کمک های نقدی را از مکانی به مکان دیگر حمل کرده بودیم بی اون که حتی در تلخ ترین کابوس مان هم ببینیم از هم این گونه جدا خواهیم شد، اما سرنوشت من دزدیده شدن نبود چون باردار عاشقانه ترین امانت های عالم بودم! شرح حادثه از زبان اشک- من اشکم، مونس درد یا نشانه ای برای پشیمانی یا اندوه یا حسرت یا پریشانی یاشوق.


انواع مواد و اثرات آ نها
هیچ چشمی در این دنیا وجود ندارد که صاحبش ادعا کند هرگز اشکی نریخته هست.

اشک ها معمولا وقتی از چشم ها باریدن می گیرند که دردی دلی را چنگ انداخته باشد.

نمی توانم منکر این قضیه شوم که اون دو نفر، همان دوتا که کیف چرمی قهوه ای را اون روز از دست اون مرد گوشه خیابان قاپیدند، پیش تر به ندرت مرا مهمان گونه های شان کرده بودند.

اون ها دزد بودند و دزد دل رحم کمتر وجود دارد و اگر دلی به رحم نیاید اشکی هم از اون نمی بارد و به همین دلیل دنیای چشم های تیز بین اون دو دزد برایم غریبه بود اما اون روز ، وقتی اون ها کیف مرد را سر موقعيت بازکردند، وقتی چشم های شان روی صفحه های پرونده های پزشکی چند تا از بچه های محک دوید، وقتی آهسته معنی واژه محک را زمزمه کردند « موسسه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان» ، وقتی فهمیدند کسی که کیفش را از دستش قاپیده اند یکی از نیکوکاران محک بوده هست، من بی امان و تند ، مثل یکی از رگبارهای فروردین، از چشم های شان ، باریدن گرفتم و فهمیدم دل های اون ها، دیگر به دل سیاه دزدها شباهتی ندارد.

شرح حادثه از زبان نامه- نوشته شدم تا به دست مرد نیکوکار بی نام و نشان برسم، دزدها مرا نوشتند ، بارها و بارها، روی کاغذهای مختلف، اما هربار دستشان لرزید و کلمه کم آوردند تا بالاخره روی یکی از کاغذها متولد شدم: "من نامه ای هستم که همراه با کیف قهوه ای دزدیده شده یکی از نیکوکارهای محک به نشانی محک بازگردانده شدم تا به صاحب کیف تحویل داده شوم.

وقتی ما رسیدیم، مرد میانسال و آرام، از دیدن کیف قهوه ایش جا خورد! باور نمی کرد دزدها اون را بی کم و کاست پس فرستاده اند اما وقتی مرا خواند قانع شد.

من در لب های او زمزمه خوشایندی شدم که تکرار می کرد « آقای نیکوکار عزیز، از این که سهم بچه های محک را دزدیدیم متاسفیم، ما کیفتان را دست نخورده به نشانی محک می فرستیم و امیدواریم عذرخواهی مان را بپذیرید.

سلام ما را به بچه های نازنین محک برسانید، با آرزوی سلامتی همه کودکان مبتلا به سرطان.

»شرح حادثه از زبان راوی- شما این حکایت را باور نمی کنید؟ من هم باور نمی کردم اما این داستان حقیقت دارد، در محک عشقی عمیق نهفته هست که سخت ترین دل ها را هم، شیشه ای و شفاف می کند، حتی اگر متعلق به کیف قاپ ها باشند."

2:

اون مرد آمد اون مرد تنها آمد.!!

سرطان خونمرد جوانى در طبقه چهارم بیمارستان فوق تخصصى محک بسترى هست که رویاى جوانى اش را در زمینهاى کشاوزى روستایى درهمدان مى جوید.

این مرد 15 ساله از یک سال نیم پیش به سرطان "سارکوم" مبتلا شده هست.

براى درمان تنها از روستاى محل زندگى خود در همدان حرکت مى کند، سوار اتوبوس مى شود و آرام وتنها به محک مى آید.

در جاى دیگرى از این شهر شلوغ 15 ساله ها هنوز کودکانى هستند که براى داشتن یک سى دى بازى و یا چیزهایى از این قبیل ساعت ها بهانه گیرى وگریه مى نمايند.

وقتى به یک سرما خوردگى ساده مبتلا مى شوند، همه خانواده و اقوام جمع مى شوند تا اوروزهاى کسالت بار بیمارى را تنها سپرى نکند.

ولى مجید تنها مى آید وسپس شیمى درمانى به روستاى خود باز مى گردد.

روزهاى اول شرم و حیاى نوجوانى مانع حرف زدن او با مددکارها مى شد.

حتى به اتاق بازى هم نمى رفت چون به نظر مجید اتاق بازى براى بچه ها بود نه براى او که خودش را یک مرد مى دانست.

پدرش کشاورز هست و مجید مى گوید:پدرم خیلى پیر هست مادرم باید خانه باشد تااز پدرم مواظبت کند برادرم هم باید سر کار برود تا خرج خانواده خودش را بدهد، خواهرها هم که کوچکتر از من هستند.مجید رویایى جز سلامتى اش و کشاورزى بر روى زمین هاى روستایش ندارد.


3:

تولد مانگار!


سرطان خونیک روز از روزهاى گرم تابستانى که خورشید خانم تمام تلاش خودش را براى هر چه گرم تر شدن نیمه اول مرداد ماه مى کرد، "محک" یک مهمون کوچیک داشت که در عین کودکى، مهربانى و بخشندگى را از والدینش خوب آموخته بود، چون مى خواست تمام هدایاى تولدش را به کودکان بیمار محک اهداء کند.

آریا پسر کوچولو 4 ساله همراه مادر و دوستش که خودش را بتمن معرفى مى کرد به محک آمده بودند تا از نزدیک بیمارستان محک را ببینند.

به اتفاق خانم صدیق نژاد (مدیر خدمات حمایتى) به نقاهتگاه بیمارستان رفتیم.

آریا با دقت نظر بسیار درست مثل آدم بزرگ ها به حرف هاى مادرش که در مورد بچه هاى تحت حمایت محک بود گوش مى کرد.

وقتى وارد بخش شدیم آریا با تعجب به در و دیوار نگاه مى کرد گویا چیز دیگرى از بیمارستان در ذهنش داشت.

آریا چند تا دوست کوچکتر و بزرگتر از خودش هم پیدا کرد و وقتى از او پرسیدم محک چه جور جایى هست؟ با لحن شیرین و کودکانه فرمود : محک یک مهد کودک خیلى خوب هست.

آریاى عزیز همیشه در کنار مادر و پدر خوش فکر و مهربانت سالم و شاد باشى و بدان تولد چهار سالگیت زندگى بخش بسیارى از کودکان مبتلا به سرطان محک هست.


اگه فرمودى دوست دارم براى من چه هدیه اى بیارى؟
دوست خیلى مهربونم ....
سلام
خیلى خوشحال شدم که قبول کردى روز تولدم بیاى که با هم جشن بگیریم و شادى کنیم.

مى دونم که حتماً مى خواى خودت رو تو زحمت بندازى و برایم هدیه اى تهیه کنى.

از تو و خانواده ات خیلى خیلى ممنونم.
اما .....

من خیلى خوب فکر کردم.

فهمیدم که من هم مثل خودت به اندازه کافى و حتى بیشتر از حد، اسباب بازى دارم.

پس من و بابا على و مامان شیوا تصمیم گرفتیم که از تو خواهش کنیم که اگه دلت خواست به جاى اینکه براى من کادو بخرى، زحمت بکشى برى موسسه مالي و با اون دستهاى مهربونت مبلغ هدیه من را به یکى از حساب هاى محک واریز کنى.

آخه مى دونى محک یک بیمارستان داره که اونجا از بچه هایى مراقبت مى کنه که مریضند.

از اون مریضى هاى بد بد که حتى غصه ام مى شه اسمشو بیارم و ان شاء الله دور از همه خونه ها باشه.

من دست تو دوست عزیزم را مى بوسم که این هدیه بزرگ را به بچه هاى محک و من میدى.

امیدوارم خداى خوب و مهربونمون همیشه تو و خانواده ات را صحیح وسالم نگه داره و همیشه شاد شاد بمونى.

قربون مهربونى و لطف و صَفات.
دوستان گلم من کسی نیستم ولی محک یادتون نره این تنها خواهشه منه!!

4:

رژیم غذایی در سرطان

وقتي تصور مي‌شد كه رژيم‌هاي غذايي نقشي در مرگ‌هاي ناشي از سرطان ندارند.

امروزه محققان ثابت كرده‌اند كه رژيم غذايي روزانه افراد نقش مهمي‌‌ در پيشگيري، بروز و درمان انواع سرطان‌ها ايفا مي‌كند.

با پذيرش اين حقيقت كه انسان هر روزه ملزم به مصرف غذا مي‌باشد و به دليل تعداد و تنوع سرطان‌هايي كه بطور بالقوه با رژيم غذايي در ارتباط هستند، مي‌توان فرمود كه در حدود يك سوم سرطانهايي كه در نهايت منجر به مرگ مي‌شوند با اونچه كه مي‌خوريم در ارتباط هستند.

تاثير تحولاتي كه امروزه در نوع زندگي و عادات غذايي امت صورت گرفته هست را نمي‌توان در ايجاد چنين بيماري‌هايي ناديده گرفت.

بدون شك هستعداد ابتلا به سرطان در افراد مختلف به دليل تفاوت‌هاي زمينه‌اي و ذاتي با يكديگر متفاوت هست و علاوه بر ايشانژگي‌هاي وراثتي، ‌شرایط بيروني نيز در ايجاد سرطان‌ها تاثير بسزايي دارند.

با وجود شيوع روزافزون سرطان در سراسر دنيا هر روزه خبرهاي اميدوار كننده‌اي درباره اين بيماري‌ها مي‌شنايشانم.

اگر نمي‌توانيم در شرایط محيطي خود تغييري ايجاد كرده و يا اگر نمي‌توانيم بر محيط زيست و شرایط تهديدكننده موجود در اون غلبه كنيم، اما مي‌توانيم با اصلاح و متعادل ساختن الگوهاي غذايي خود در طول زندگي احتمال ابتلا به سرطان را در خود به ميزان قابل ملاحظه‌اي كاهش دهيم.

مطالعه جمعيت‌هايي كه از يك منطقه به منطقه ديگر مهاجرت مي‌كنند و در نتيجه مهاجرت، فرهنگ غذايي خود را نيز تغيير مي‌دهند، ‌نشان داده هست كه اين امت در اثر تغيير الگايشان غذايي و پذيرش الگايشان جديد، در معرض ابتلا به سرطان‌هاي شايع در منطقه برنامه مي‌گيرند.

بين تغذيه و رژيم غذايي با سرطان ارتباطي پيچيده وجود دارد.

غذايي كه مي‌خوريم به طور بالقوه مي‌تواند حاايشان مواد سرطان‌زا و پيش‌ساز سرطان و يا بالعكس داراي مواد ضدسرطاني باشد.

ماهيت سرطان و ارتباط اون با رژيم غذايي در مناطق مختلف متفاوت هست.

از اين رو نمي‌توان دستورالعمل‌هاي يكسان را براي تمام امت پيشنهاد كرد.

به طور مثال در كشورهاي صنعتي شمال آمريكا و اروپا مشكل بيش‌بود تغذيه‌اي
(over nutrition) در بروز سرطان‌ها مطرح مي‌باشد و بنظر مي‌رسد كه رژيم‌هاي پرچربي و پركالري رايج در اين كشورها با شيوع روزافزون انواع مختلف سرطانها در ارتباط باشد.

در مقابل، ماهيت مشكل در كشورهاي در حال توسعه پايه اً متفاوت هست.

اونچه كه در اين كشورها مساله‌ساز مي‌باشد كمبودهاي تغذيه‌اي (
Under Nutrition) و محدوديت تنوع در الگايشان غذايي هست.

در چنين الگايشاني ميزان ايشانتامين‌ها و مواد مغذي كه براي سلامت افراد ضروري هستند ناكافي هست.

علاوه بر اون مشكلات مربوط به انبار و نگهداري غذا نيز كيفيت غذاي مصرفي اين امت را به ميزان قابل توجهي كاهش مي‌دهد.

تفاوت در ماهيت رابطه سرطان و رژيم غذايي بين ملل مختلف ايجاب مي‌كند كه دستورالعمل‌هاي اجرايي براي هر ملتي با توجه به خصوصيات اون جمعيت پيشنهاد شود.

در ادامه خلاصه‌اي از دستورالعمل‌هاي توصيه شده توسط ساوقت‌هاي حمايتي، ‌محققان، آژانس‌هاي دولتي و ارگان‌هاي بهداشتي كه قابل هستفاده براي عموم امت مي‌باشد، آورده شده هست.

1 ـ رژيمي‌متنوع داشته باشيد.

به خاطر داشته باشيد كه مواد مغذي مورد نياز شما تنها از يك يا دو منبع تامين نشود.

در رژيم روزانه خود از تمام گروه‌هاي
غذايي: ميوه‌ها، سبزيها، غلات، گوشت، محصولات لبني و هستفاده كنيد.

2 ـ وزن خون را همواره در حد متعادل نگه‌داريد.

چاقي عامل اصلي بوجود آورنده بسياري از بيماري‌ها از قبيل بيماري‌هاي قلبي، ‌عروقي، فشارخون، ديابت و زمينه‌ساز بعضي از سرطان‌ها هست.

3 ـ مصرف چربي زياد، ‌غذاهاي حاايشان چربي اشباع شده و كلسترول را محدود كنيد.

رژيمي‌كه چربي اون بالاست مي‌تواند خطر ابتلا به سرطان‌هاي پستان، ‌پروستات، كولون و ركتوم را افزايش دهد.

4 ـ ميزان غذاهاي نشاسته‌اي و فيبري را در رژيم خود افزايش دهيد.

به آساني مي‌توان مقدار نشاسته و فيبر رژيم را با خوردن ميوه‌ها، ‌سبزي‌ها، سيب‌زميني، دانه‌ها، نان‌ها و غلات كامل افزايش داد.

يك رژيم پرفيبر احتمال ابتلا به سرطان كولون و ركتوم را كاهش مي‌دهد.

5 ـ مصرف شيريني را محدود كنيد.

الگوهاي غذايي حاايشان شيريني و غذاهاي شيرين، اغلب پرچرب، با كالري زياد و تهي از مواد مغذي و معدني مي‌باشند كه چنين رژيمي‌زمينه‌ساز بروز بعضي از سرطان‌ها هست.

6 ـ نمك رژيم غذايي خود را تا حد ممكن كاهش دهيد.

7 ـ مصرف نوشابه‌هاي الكلي را قطع كنيد.

مصرف الكل مي‌تواند منجر به سرطان دهان، حلق، مري و كبد شود.

ميزان ابتلا به سرطان در الكلي‌هايي كه سيگار مي‌كشند چندين برابر هست.

چه غذاهايي را انتخاب كنيم؟

با انتخاب و گنجاندن غذاهاي زير در الگايشان غذايي روزانه خود مي‌توانيد احتمال ابتلا به سرطان را كاهش دهيد.

ـ فيبر غذايي: فيبر قسمتي از ساختمان سلول گياهي هست كه دستگاه گوارش انسان قادر به هضم اون نمي‌باشد.

فيبر به حركت غذا در لوله گوارش و دفع ضايعات اون از بدن و در نتيجه حفظ سلامت دستگاه گوارش كمك مي‌كند.

داشتن رژيمي‌كه ميزان فيبر اون بالا و چربي اون پايين باشد، احتمال ابتلا به سرطان كولون و ركتوم را مي‌كاهد.

ميزان مصرف فيبر در جوامع امريكايي 11 گرم در روز مي‌باشد كه به توصيه انستيتو بين‌المللي سرطان
NCI اين ميزان بايد به 30 ـ 20 گرم در روز افزايش يابد.

NCI مصرف بيش از 35 گرم فيبر در روز را توصيه نمي‌كند زيرا مصرف بيش از اين ميزان مي‌تواند اثرات نامطلوبي به وجود آورد.

براي يافتن فيبر مورد نياز، به جاي مكمل‌هاي فيبري مصنوعي، از منابع غذايي غني از فيبر هستفاده كنيد.

به اين منظور انواع نان ها، ماكاروني‌ها
و غلات تصفيه نشده را در رژيم خود بگنجانيد.

سعي كنيد مصرف محصولاتي كه از آردهاي تصفيه شده ساخته مي‌شوند را كم كنيد.

سيب درختي، هلو، گلابي و حتي سيب‌زميني را با پوست و محصولاتي كه از آردهاي تصفيه شده ساخته مي‌شوند را كم مصرف كنيد.

لوبيا و نخود پخته منابع بسيار خوبي از فيبر هستند.

غذاهاي پرفيبر معمولا چربي پاييني دارند.

ـ در رژيم غذايي روزانه خود تا حد امكان از گوشت‌هاي كم چرب هستفاده كنيد.

قبل از اين كه گوشت را بپزيد تمام چربي‌هاي
قابل رايشانت اون را جدا كنيد و دور بريزيد و اگر چربي باقي ماند، قبل از خوردن اون را جدا كنيد.

مصرف ماهي را افزايش دهيد.

گوشت سفيد را به جاي گوشت قرمز هستفاده كرده و قبل از پخت، پوست و چربي اون را جدا كنيد.

ـ ميوه‌ها و سبزي‌ها را جايگزين تنقلات سرخ‌شده و پرچرب كنيد.

ـ به جاي مواد لبني پرچرب (شير كامل، ‌خامه، سرشير و) از محصولات لبني كم‌چربي هستفاده كنيد.

اين گروه از مواد غذايي منابع خوبي از پروتئين، ايشانتامين‌ها و مينرال‌ها (مواد معدني) به ايشانژه كلسيم هستند كه براي حفظ سلامت فرد مفيد مي‌باشند.

ـ مصرف غذاهاي حاايشان ايشانتامينA ، بتاكاروتن و ايشانتامينC احتمال ابتلا به سرطان‌ها را كاهش مي‌دهند.

ميوه‌ها و سبزي‌هاي زيادي وجود دارند كه داراي مواد فوق مي‌باشند.

سعي كنيد در رژيم غذايي روزانه خود از سبزي‌هاي برگي شكل سبز تيره، ‌زرد و نارنجي و ميوه‌ها بايشانژه مركبات هستفاده كنيد.

ـ سبزي‌هاي خانواده كلم اغلب كاهش دهنده احتمال ابتلا به انواع سرطان‌ها هستند.

اين سبزي‌ها منابع خوبي از فيبر، ايشانتامين‌ها و مينرال‌ها مي‌باشند.

از اين خانواده مي‌توان به كلم چيني، كلم بروكلي، كلم بروكسل، كلم پيچ، گل‌كلم و كلم‌قمري اشاره كرد.

تغيير عادات غذايي

ـ لزومي‌ ندارد كه شما براي حفاظت خود در مقابل حمله سرطان، غذاهايي را كه دوست داريد كنار بگذاريد.

به جاي اون سعي كنيد در اغلب موارد غذاهايي را انتخاب كنيد كه احتمال ابتلا به سرطان را كاهش مي‌دهند و مصرف غذاهايي را كه احتمال بروز سرطان را افزايش مي‌دهند محدود كنيد.

ـ سعي نكنيد كه عادات غذايي خود را يك شبه تغيير دهيد.

ميوه‌ها و سبزي‌ها را به تدريج و در طول يك دوره چند هفته‌اي به رژيم خود اضافه كنيد.

ـ سعي كنيد هر بار كه به خريد مي‌رايشاند يكي از مواد غذايي پرچرب را با مشابه كم‌چرب اون جايگزين كنيد.

ـ به جاي مواد غذايي كه از آردهاي تصفيه شده و غلات فرآينده شده درست شده‌اند مانند نانهاي سفيد، از محصولاتي با آرد كامل و غلات كامل هستفاده كنيد.

ـ از روش‌هايي براي پخت غذا هستفاده كنيد كه نيازي به اضافه کردن روغن نداشته باشد.

مانند تنوري كردن، بخارپز كردن و آب‌پزكردن.

ـ در روش‌هايي مانند كباب‌كردن و بريان‌كردن از تماس غذا با دود جلوگيري كنيد.

تماس غذا با دود مي‌تواند منجر به توليد مواد سرطان‌زا در غذا شود.

ـ سعي كنيد غذا را قبل از كباب يا بريان كردن در فايشانل بپيچيد و اون را از منبع حرارتي دور نگهداريد تا مدت وقت پخت طولاني‌تر شود.

ـ سعي كنيد با توجه به برچسب غذاها و ميزان چربي، كالري و فيبر در اونها، براي هر روز خود يك برنامه غذايي تنظيم كنيد

5:

عکس های تکان دهنده

سرطان خون


برگذاری جشنی برای بهبودی بیشتر بچه های سرطانی در یکی از کشور های عربی
خدایا شکرت برای انچه به ما دادی و انچه گرفتی
خدایا به تمام بیمارا سلامتی به
آمین!

6:

سرطان خون
بچه ای بود ساده و زیبا
ولی دردی داشت به اندازه ااقیانوس بزرگ
هیچکسی جز مادرش یارش نبود
هیچکسی هیچ وقت غم خوارش نبود
کودک ما هی سختی میکشید
کودک ما کرد تحمل بسیار
خوب شد اون کودک آشفته حال
(عکس بالا مال کودک بهبود یافته ای هست )

7:

کودک بیچاره بخاطر خانواده های از خود راضی منزوی شده اخه امت مگه نمیدونید سرطان واگیر نداره چچرا اینطوری میکنید
سرطان خون

8:

یاد پدری بخیر که وقتی اشک های فرزندش رو هنگام تراشیدن موهایش دید ماشین رو به دستش داد و در حالی که اشک از چشمانش جاری بود فرمود حالا تو موهای منو بزن
مادر وقتی دکتر بهش فرمود فرزندش بهبودی پیدا میکنه در حالی که اشک از چشمانش جاری بود پیش پدرش رفت و پدر برای ابراز خوشحالی خودش حاجی فیروز رو به بخش برد با این کاره پدر کودک بیمار دو کودک دیگر با امید بیشتر مبارزه کردند و یک کودک قطع امید شده رو به بهبودی رفت

کودک بیچاره وقتی خود را در آینه دید و یاد موهایش افتاد یاده وقتی که جلو آیینه اونها را شانه میکرد بغض گلویش را گرفت و فقط در آینه نگاه کرد

دوستان عزیز محک حامی بیماران سرطانی به کمک همه ما نیاز دارد ما با کمک به ساوقت محک به تموم بچه های سرطانی ایران کمک میکنیم
!

50 out of 100 based on 45 user ratings 970 reviews