چهار محال و بختیاری


چهار محال و بختیاریچهار محال و بختیاری
سلام
اومدم از چ.م . بختیاری بگم

استان چ.م.بختیاری در غرب کشور میباشد و در همسایگی استانهای خوزستان اصفهان
کهگیلویه و لرستان

زبان مردم این استان جامع نیست و از تمام زبانهای بزرگ ایران دارند
فارسی ترکی و بختیاری
اما بیشتر مردم به زبان بختیاری سخن میگویند البته
در مرکز این استان یعنی شهرکرد مردم فارس زبانند
مهمترین مرد زبان این است که زبان بختیاری با زبان لری تفاوت زیادی دارد

اما
از نظر توریستی خدود 30 درصد آب کشور در این استان واقع است
آب زانده رود که به نام اصفهان است و آب کارون که به نام خوزستان است
همگی از استام چ.م.بختیاری سرچشمه دارند
و در اصل این آب از آن چ.م. بختیاری هست

از نظر تاریخی دارای امامزاده پل و موزههای متعددی است
خصوصا کاحهای بزرگ پادشاهان قبل از پهلوی

و سر سبزی این استان بعد از استان های شمالی واقعا زیاد واست

اما
مشک ان است که ببوید نه آنکه عطار بگویدکاشان مهد تمدن هفت هزار ساله

1:

مرسی داداش سلمان ! میگن هستان قشنگیه و البته جاذبه های گردگشری زیادی داره !


زیارتگاه خالدنبی ______ یک تــــیر با دو نشان

2:

همین جوری که شما میگی


ضمنا هر کس از آبجی های هممیهن و یا داداشا
بخواد ایام عید بیاد هستان ما
در خدمتشون هستم فقط زیر چشی علامت بدین تا فرش قرمز پهن کنم

خصوصا آبجی روشنک و نامزد گرامیشون


کهن ترین و عمیق ترین کاریز (قنات) جهان در گناباد

3:

استان زیبای چهارمحال بختیاری

بر پايه كتيبه ها و سنگ نبشه هاي گوناگون به دست آمده در دوران پادشاهي كوروش هخامنشي منطقه چهار محال و بختياري وجود داشته و امت اون در جنگهاي مختلف شركت مي كرده اند .
اين سرزمين از قديمي ترين نقاط آباد و مسكوني ايران مركزي بوده هست و به سبب موفعيت جغرافيايي و مساعد بودن وضعيت طبيعي مخصوصا دوران اسلاميان و هخامنشان اهميت بسياري داشته هست .


اینجا چین ایران است ـ معبد داش کسن

وجود سراها ، رباطها ، زاايشانه ها ، ساختمانها و اثرات هر يك و پيدايش مسكوكات و اشياء فلزي از ادوار مختلف ايلامي ، هخامنشي ، مسكوني ، اشكاني و ساساني به خوبي مشخص مي شود كه در دوره قبل از اسلام تا تسلط عرب ، اين هستان داراي فرهنگ و سوابق درخشان تاريخي بوده هست .
زبان :
از اصيل ترين و دست نخورده ترين زبانهاي فارسي زبان امت بختياري هست كه ريشه اون فارسي پهلايشان مي باشد بر اثر موقعيت خاص جغرافيايي سرزمين بختياري پاي بيگانگان كمتر به منطقه رسيده و به همين سبب در طول چند قرن به طرز معجزه آسايي از اختلاط و امتزاج ساير زبانها محفوظ مانده هست .


 آشنایی با کاروانسرای خانات
نزديكي لهجه شيرين بختياري با زبان پهلايشان به قدري هست كه زبان شناسان اون دو را از هم جدا نمي دانند و مي توان فرمود از زبان پهلايشان به يادگار مانده هست .


شهری كه بسیاری از مردمش نام آن را نمی‌دانند
زبان امت اين منطقه عمدتاً فارسي هست و در بعضي مناطق كه اقوام مختلف زندگي مي كنند لهجه هاي تركي و لري رايج هست .


 آشنایی با بقعه جعفریه اصفهان

مذهب :
آخرين اطلاعات موجود حاكي از اونست كه 87/99 % از جمعيت كل هستان مسلمان بوده كه از اين نسبت 8/41% در نقاط شهري و 2/54 % در نقاط روستايي ساكن هستند .


عروس زاگرس

با توجه به شواهد مسلم تاريخي و آثار موجود انكار ناپذير مي توان فرمود كه در دوران سكونت مذهبي خلفاي عباسي و پيروان خاندان عترت و طهارت بطور خانوادگي يا فاميلي به ائمه اطهار و اولاد علي ( ع) عشق مي ورزيدند و مذهب شيعه داشتند .

بختياريها اولين قوم ايراني بودند كه بطور عام و همه گير و با آغوش باز مذهب شيعه را پذيرفتند .چهار محال و بختیاری


4:

مکان های دیدنی و تاریخی

استان چهارمحال و بختياری از نظر جاذبه های طبيعی , تاريخی, اجتماعي و فرهنگي بسيار غنی و مهم هست.

کوه ها، غارها، رودها، آبشارها، تالاب ها، چشمه ها و رودخانه های زيادی در سطح هستان پراکنده هستند که هر يک از اون ها؛ مناظر بديع و دل پذيری را به وجود آورده اند.

پيوند آب با عناصر طبيعی مانند دره، سبزه زار و اقليم مناسب، آبشار زيبای آتشگاه را در فاصله 40 كيلومتری شهر لردگان به وجود آورده هست.

آبشار دره عشق که در اين هستان واقع شده وارتفاع اون به بيش از صد متر می رسد, ازنظر ميزان ارتفاع در سرتاسر ايران كم نظير هست.

تالاب چغاخور با مساحتی حدود 2300 هكتار يكی از زيباترين و بزرگ ترين تالاب های هستان هست.

قسمتی از رودخانه زاينده رود که يکی از زيباترين و بااهميت ترين رودهای ايران هست و قسمتی از رودخانه كارون که تنها رودخانه قابل کشتي رانی ايران هست، در اين هستان جريان دارد.

درمسير رودخانه بازفت که يكی از بكرترين و بديع ترين امكانات سياحتی منطقه هست متراكم ترين و دست نخورده ترين محدوده های جنگلی با چشم اندازهای زيبا و چشم گير ديده می شود که به جنگل های بازفت مشهور هستند.

كوه سوخته با ارتفاع حدود 4000 متری دارای چشم اندازهای جالب توجهی هست که نگاه هر بيننده ای را به سوی خود می کشد.

دنا يا دينار کوهستانی هست که مورد هستفاده و صعود كوهنوردان برنامه می گيرد.


بناهای تاريخی منطقه نيز از اهميت زيادی برخوردار هستند.

مساجد قديمی، سنگ نبشته های باستانی، حمام ها، قلعه ها، پل ها، مدرسه ها، گورستان ها و بناهای قديمی از جمله آثار تاريخی اين هستان هستند که به دوره های مختلف تاريخی تعلق دارند.

مسجد دستگرد و مسجد جامع كيان از آثار دوره صفايشانه هستند.

مسجد اتابكان يكی از بناهای دوران اتابكان لرستان هست.

بنای امام زاده سيد علاء الدين نيز از مهم ترين آثار تاريخی اين منطقه به شمار می رود.

بنای امام زاده حمزه علی علاوه بر قدمت تاريخی در دشت وسيعی گسترده شده هست و به علت موقعيت طبيعی مناسب، آب و هوای دل پذير و ديگر جاذبه های پيرامون اون، همه ساله هزاران نفر از داخل و خارج هستان به اين محل می آيند.

شهرها و مناطق قديمی هستان نيز از ديگر جاذبه های منطقه هستند.


5:

صنايع و معادن

صنايع هستان چهارمحال و بختياري به دو دسته ماشيني و دستي تقسيم مي شوند.

صنايع ماشيني هستان چهرمحال و بختياري بيش تر درشهرهای شهركرد، بروجن و فارسان هستبرنامه يافته‎اند.از مهم ترين كارخانه های صنعتی هستان چهارمحال و بختياري می توان به كارخانه قند شهركرد، كارخانه ريسنده گی بروجن و صنايع شيرو لبنی شهركرد اشاره نمود.
در هستان چهارمحال و بختياری توليد صنايع دستی بسيار رايج بوده و در ميان عشاير بختياری رونق به سزايی دارد.

از صنايع دستی مهم هستان می توان به قالی بافی، قفل سازی و انواع بافته های خانگي نظير كلاه نمدی، عبا، نمد، گهواره (ته ده) و كوبه دراشاره كرد كه توليد اون ها به طور عمده برای مصارف خانوار عشايری و روستايی صورت می گيرد.

6:

کشاورزی و دام داری

با توجه به ميزان نزولات جوی و جاری شدن رودخانه های پرآب، كشاورزی يكی از مهم ترين اركان اقتصادی به ايشانژه در شرق هستان چهارمحال و بختياری محسوب می شود.

از ميان محصولات سالانه اين هستان غلات از اهميت قابل توجهی برخوردار هست، به طوری كه بيش ترين % از كل سطح زير كشت محصولات سالانه به غلات اختصاص داده شده هست.

سپس غلات، نباتات علوفه‎ای % بيش ترين ميزان سطح زير كشت محصولات سالانه را به خود اختصاص داده اند.


جامعه عشايری تحت تأثير شديد اقتصاد دام داری بوده از كوچ به عنوان تحرك اجتماعی و اقتصادی هستفاده می كند.

در سال های اخير تعداد كوچ كننده گان عشاير آرام آرام كاهش می‎يابد.

قشلاق ايل بختياری در شمال شرقی هستان خوزستان و در منطقه كوهستانی شهرستان های دزفول، شوشتر، مسجد سليمان، هفتگل، بهبهان و ايذه قراردارد.

محدوده قشلاق ايل بختياری از طرف غرب به رودخانه دز، از طرف شرق به حد فاصل بين شهرستان های بهبهان و ايذه و از طرف جنوب به منطقه كوهستانی و دشت خوزستان محدود می شود.
منطقه ييلاقی عشاير بختياری محدوده های شهرستان های فارسان، ‌بروجن و قسمت هايی از شهرستان لردگان، ‌شهرستان فريدن در هستان اصفهان و قسمت هايی از شهرستان اليگودرز در هستان لرستان را دربرمی گيرد.

هم چنين علاوه بر رمه های كوچنده، پرورش انواع دام، رايج ترين فعاليت عشاير و امت روستاهای هستان چهار محال و بختياری هست.

7:

وجه تسميه و پيشينه تاريخي

استان چهارمحال و بختياری با توجه به پيوند ديرينه‎اش با هستان لرستان در بر گيرنده يكی از كهن ترين آثار تمدن كهن ايرانی هست.

حفظ و به كار بستن فرهنگ كهن اين خطه از جمله ايشانژه‎ گی های اين سرزمين بوده كه تا به امروز نيز تدوام يافته هست.از تاريخ كهن چهار محال بختياری و حاكمان اون اطلاعات كاملی در دست نيست.

از جمله حاكمان اين منطقه می‎توان از شخصی به نام « فرامرز» كه مذهب زرتشتی داشته و در اواخر دوره ساسانی مي زيسته نام برد كه بختياری ها نيز در معتقدات خود به عهد فرامرز گبر اشاره ها دارند.


در اوايل تسلط خلفای عباسی دو برادر در سرزمين لرستان كه به دو شعبه لر كوچك ( لرستان فعلی ) و لر بزرگ ( بختياری و كهگيلايشانه و بايشانر احمد ) تقسيم می شد، حكومت داشتند.

حكومت سرزمين لر بزرگ با « بدر » بود تا اين كه بعدها اتابكان فضلوئيه قريب به سيصد سال بر بختياری حكومت كردند.

در وقت يكی از اتابكان فضلوئيه ( اتابك تكله)، مغولان بر بختياری و كوه های اون دست يافتند، اما اين پيروزی دوام چندانی نداشت.


از آغاز سلسله صفوی تاريخ بختياری ها روشن تر هست.

در وقت صفايشانه يكی از تيره‎های بختياری موسوم به « آستريك » كه هم اكنون نيز طايفه كوچكی از بختياری هست به رياست شخصی به نام « تاجمير » و با فرمان شاه اسماعيل اول بر بختياری حكومت می‎كرد.

در همين وقت بختياری ها به دو بخش « هفت لنگ » و « چهارلنگ » كه در اصل يك تقسيم بندی مالياتی هست، تفكيك شدند.
پس از دودمان تاجمير شخصی به نام ميرجهانگيرخان به حكومت بختياری ها منصوب شد.

در وقت همين شخص تونل معروف به « كاركنان » يا « شاه عباس » در نزديكی محل تونل فعلی كوهرنگ حفر شد كه به دلايل نامعلومی عمليات حفاری اون ناتمام ماند.
پس از فوت مير جهانگيرخان برادر وی « مير خليل خان » از رياست طايفه آستريك خلع شد و طوايف بختياری و تعدادی از تيره ها در حيطه اقتدار محمد تقی خان چهار لنگ باقی ماندند.

طوايف هفت لنگ نيز به رياست دو دسته خوانين « دوركی » و « بختياروند » از طوايف عمده هفت لنگ، گردن نهادند.


از اواسط پادشاهی قاجار، حسينقلی خان ( رئيس طايفه دوركی ) با شكست قطعی خوانين بختياروند ( بهداروند )، همه طوايف هفت لنگ را متحد ساخته و خود را « ايلخان » و برادرانش را « ايل بيگی » ناميد و رياست ايل هفت لنگ و اداره امور كل منطقه بختياری را به عهده گرفت.

رياست اين طايفه تا همين اواخر در باوقتده گان اين دودمان موروثی بود.

بررسی های تاريخی ايران از اواخر دوره صفايشانه به بعد نشان می دهد كه ايل بختياری و در رأس اون خوانين بختياری به دليل برخورداری از واقعيات ايشانژه جغرافيايی قلمرو ايلی، ساوقت قبيله ايی و نظام ايلی منسجم كه الزاماً اطاعت و فرمان برداری بی قيد و شرط گروه های فرودست از رهبران و سركرده گان فرادست را در پی داشت، در بيش تر حوادث و وقايع تاريخی ايران حضوری موثر و فعال داشتند كه برخی از نمونه های اون به شرح زير اشاره می شود :
- سواران بختياری از زبده تفنگ چيان نادرشاه بودند كه با فتح قندهار، دروازه هند را به روی لشكريان نادر گشودند.
- علی مردان خان بختياری با شكست افاغنه و بازسازی سلطنت انقراض يافته صفوی، ‌خود نيز مدعی سلطنت شد.
- محمد تقی خان چهار لنگ علم طغيان بر عليه حكومت قاجار برافراشت و « قلعه تل » مقر خود را در منطقه مالمير به عنوان مركز حكومت بختياری انتخاب كرد.


- در طول دوره حكومت سلسله های صفوی، ‌افشار، زنديه و قاجار عمده قشون سلاطين سلسله های مزبور از بختياری ها تشكيل می شد، به طوری كه علی قلی خان سردار اسعد فرزند حسين قلی خان اشاره دارد همواره صد نفر از سواران بختياری به رياست چند تن از خان زاده گان بختياری حفظ نظم تهران، حتی نگهبانی از دربار قاجار را بر عهده داشتند.
سران ايل بختياری در وقت حكومت قاجاراز قرب و منزلتی فراوان برخوردار بودند و برای خود تشكيلات و مقررات خاصی داشتند.

حتی بعضی مواقع خان های ايل به عنوان عامل حكومتی تلقی می شدند.

بختياري ها در طول تاريخ همواره در مناسبات سياسي ايران نقش مهم و تاثير گذاري را ايفا كرده اند.

منطقه چهارمحال و بختياري در سال 1352 به عنوان يك هستان مستقل درآمد و امروزه در برگيرنده شهرستان ها, شهرها و روستاهاي متعددي هست.


8:

ايشانژگي هاي طبيعي هستان

شكل طبيعي هستان بر مبناي ارتفاعات مياني رشته كوه زاگرس هستوار گشته هست.
انباشت برف در ارتفاعات هستان سبب شده معروفترين رودخانه هاي دايمي جنوب غربي و مركزي ايران يعني كارون، زاينده رود و دزاز ارتفاعات اين هستان سرچشمه گيرند.
فرونشست هاي بوجود آمده هموقت با حركات زمين ساختي زاگرس و آب حاصل از ذوب برف كوههاي بلند، تالابهاي متعددي را در هستان تشكيل داده هست كه زيستگاه انواع پوشش گياهي- جانوري مي باشد.


جنگلهاي بلوط، زالزالك و برخي ديگر از گياهان پهن برگ و نيز آبشار ها، غارها، چشمه سارهاي با دبي آب فراوان، مناطق حفاظت شده، گردشگاهها و گردابها از ديگر شرایط طبيعي و اكوتوريسم هستان محسوب مي گردند.


در مجموع هستان در حال حاضر داراي بيش از 250 جاذبه شناخته شده طبعيي، تاريخي و مذهبي مي باشد.

9:

جنگلهاي هستان

جنگلهاي هستان از نظر جغرافيايي در رديف جنگلهاي غرب و جنوب غرب كشور محسوب مي شوند.


مساحت جنگلهاي هستان در حدود 307 هزار هكتار هست و به صورت نواري از كوههاي بازفت (شهرستان كوهرنگ) شروع و به ارتفاعات فلارد (شهرستان لردگان) ختم مي شوند.
پنج منطقه بازفت، اردل، لردگان، دوراهان و فلارد كانونهاي عمده جنگلهاي هستان هستند.
98 % پوشش عمده جنگلي را در اين مناطق، بلوط غرب تشكيل مي دهد.


ديگر گونه هاي جنگلي عبارتند از:
زبان گنجشك، پسته وحشي، زالزالك، گردو، كيكم، بادام، انجير كوهي، سماق و..

10:

جاذبه هاي طبيعي
(اكوتوريسم)

تالاب چغاخور
تالاب بين المللي و زيباي چغاخور با مساحتي حدود 2300 هكتار در دامنه ارتفاعات برآفتاب و كلار (3830 متر ارتفاع) در نزديكي شهر بلداجي واقع گرديده هست.

اين تالاب در مسير جاده شهركرد- خوزستان برنامه گرفته و از شهركرد 65 كيلومتر فاصله دارد.


فضاي وسيع و هواي لطيف و چشم اندازهاي بديع همراه با آواز و پرواز پرندگان مهاجر و بومي اين تالاب را در رديف يكي از كانونهاي مهم جذب گردشگري در هستان برنامه داده هست.
ايشانژگي منحصر به فرد تالاب، زيست نوعي ماهي از خانواده گامبوزيا (ماهي گورخري) در اين مكان هست.

بهترين فصول بازديد از اين تالاب بهار و تابستان هست.

تالابهاي گندمان و سولقان ديگر تالابهاي دائمي هستان مي باشند كه در نزديكي اين تالاب واقعند.


امكانات و تسهيلات
راه دسترسي آسفالته، آب آشاميدني، سرايشانس بهداشتي، فضاي سبز، سكايشان نشيمن، دسترسي به واحد اقامتي و پذيرايي، پاركينگ.

11:

چشمه ديمه:
چشمه ديمه، سرچشمه اصلي زاينده رود قبل از ايجاد تونلهاي كوهرنگ، در ده كيلومتري چلگرد و در مجاورت روستاي ديمه واقع گرديده هست.

آب اين چشمه از گواراترين آبهاي جهان هست و خواص درماني (جلوگيري از پوسيدگي دندان و درمان سنگ كليه) نيز دارد.


در نزديكي اين چشمه كارخانه آب معدني ديمه برنامه دارد.

كه محصولات اون به خارج از كشور صادر مي گردد و در بازار داخلي نيز وجود دارد.

همينطور چندين كارخانه د يگر در دست احداث هست.

مناظر زيبا و چشمگير و فضاسازي هاي اطراف چشمه، اين مكان را در رديف زيباترين گردشگاههاي شهرستان كوهرنگ برنامه داده هست.
بهترين فصول بازديد از اين جاذبه بهار و تابستان هست.امكانات و تسهيلات
راه دسترسي آسفالته، آب آشاميدني، سرايشانس بهداشتي، فضاي سبز، سكايشان نشيمن، دسترسي به واحد اقامتي و پذيرايي، پاركينگ، آلاچيق، زمينهاي ورزشي و بازي كودكان

12:

چشمه كوهرنگ
اين چشمه با دبي آب بسيار زياد از دامنه هاي زردكوه سرچشمه مي گيرد و پس از گذر از پيچ و خم هاي فراوان به درياچه سد كوهرنگ مي ريزد و از تونل اول كوهرنگ وارد زاينده رود مي شود.


مناظر بسيار زيباي طبيعي اطراف چشمه و حضور عشاير در منطقه زيبايي اونرا دوچندان كرده هست.
دستيابي به اين نقطه- كه بيشتر در فصول بهار و تابستان جهت بازديد توصيه مي شود- براحتي با هر نوع خودرو امكان پذير مي باشد.
اين چشمه از چلگرد 30 كيلومتر فاصله دارد و در مسير شماره 1 گردشگري جهت و مسير اون مشخص شده هست.
امكانات و تسهيلات
راه دسترسي مناسب، آب آشاميدني، فضاي سبز دسترسي به هتل كوهرنگ

چشمه برم
چشمه مصفاي برم در مركز شهر لردگان واقع گرديده و با شهركرد 150 كيلومتر فاصله دارد.
اين چشمه پر آب علاوه بر تامين آب كشاورزي، يكي از سرشاخه هاي كارون به حساب آمده و چشم انداز زيبايي را براي شهر لردگان بوجود آورده هست.

اطراف اين چشمه بصورت پاركي جهت تفرج و گذراندن اوقات فراغت اهالي شهر لردگان و گردشگران فضاسازي شده هست.امكانات و تسهيلات
جاده آسفالته، فضاي سبز، سرايشانس بهداشتي، آب آشاميدني، سكايشان نشيمن، دسترسي به واحد پذيرايي و اقامتي، تجهيزات جهت بازي كودكان، پاركينگ.

چشمه هاي مولا و سرداب
اين دو چشمه با فاصله نسبتا" نزديك به هم به ترتيب در مجاورت روستاي آليكوه و رستم آباد از توابع شهرستان اردل، از چشم اندازها و مناظر بسيار زيبايي برخوردارند و هر روز بايشانژه روزهاي تعطيل پذيراي صدها گردشگر و مسافر از نقاط مختلف مي باشند.
براي رفاه مسافران اقدامات زيرساختي از قبيل جاده دسترسي، ساخت سكايشان نشيمن و سرايشانس بهداشتي در اين دو مكان صورت گرفته هست.

فاصله اين نقاط تا شهركرد 120 كيلومتر مي باشد.

13:

دشت لاله هاي واژگون
اين دشت در 12 كيلومتري چلگرد و در نزديكي روستاي بنواستكي از توابع شهرستان كوهرنگ واقع شده هست.

وسعت زياد (3400 هكتار) پوشش گياهي بسيار زيبا و ارزشمند، لاله هاي واژگون (اشك مريم) در دو نوع قرمز و زرد و نيز نزديكي به ديگر جاذبه هاي قطب سياحتي كوهرنگ از اين منطقه تفرجگاه بسيار مناسبي ساخته هست.

وقت رايشانش و شكفتن لاله هاي واژگون در اين دشت از اواسط فروردين ماه شروع و تا اواخر ارديبهشت ادامه دارد.


چهار محال و بختیاری
امكانات و تسهيلات
راه دسترسي آسفالته، آب آشاميدني، سرايشانس بهداشتي، فضاي سبز، سكايشان نشيمن، دسترسي به هتل كوهرنگ، پاركينگ.

منطقه حفاظت شده تنگ صياد
اين منطقه 21600 هكتار مساحت دارد و پارك ملي تنگ صياد را با وسعتي معادل 5400 هكتار در دل خود جاي داده هست.

دستيابي به اين منطقه از طريق محور مواصلاتي شهركرد- اصفهان ميسر هست.


تنگ صياد به واسطه دارا بودن تپه ماهور هاي متعدد زيستگاه مناسبي جهت گونه قوچ و ميش مي باشد.كوهستانهاي جنوبي منطقه داراي صخره هاي صعب العبور مي باشد كه زيستگاه پلنگ، كل و بز با جمعيت قابل توجهي مي باشند.

از ديگر جانوران منطقه مي توان گرگ، روباه، شغال، كفتار و پرندگاني همچون كبك دري، كبك چيل، تيهور و عقاب را نام برد.

در اين منطقه امكان شكار با كسب مجوز لازم از ساوقت حفاظت محيط زيست وجود دارد.
نزديكترين شهر به منطقه تنگ صياد فرخشهر هست.


14:

آبشار آتشگاه
اين آبشار % و نود كيلومتري شهركرد و در 40 كيلومتري شهر لردگان در دره اي روح افزا به طول 2 كيلومتر برنامه گرفته هست.


مسير اين آبشار از محل چشمه تا اتصال به رودخانه خرسان را فضاي سرسبز و بي نظيري از انواع درختان و گياهان جنگلي فراگرفته هست.


شيب زياد و پستي و بلندي هاي دره، آبشارهاي كوچك متعددي را ايجاد كرده هست.


پيوند عناصر زيباي طبيعي مانند دره،سبز زار و اقليم مناسب، فضاي بسيار فرح بخشي را جهت تفرج در اين مكان فراهم مي آورد.


سراسر بهار و تابستان اين آبشار جهت بازديد مناسب هست.
امكانات و تسهيلات
جاده آسفالته، آب آشاميدني، سكايشان نشيمن، فاصله تا اولين پمپ بنزين (لردگان 40 كيلومتر) دسترسي به مهمانسراي جهانگردي لردگان، سرايشانس بهداشتي، پاركينگ و كمپينگ.

15:

آبشار دره عشق

آبشار دره عشق در منطقه مشايخ (شهرستان اردل) در مجاورت روستاي دره عشق در فاصله 110 كيلومتري شهركرد برنامه دارد.

اين آبشار با سرعت زياد از دل كوه بيرون مي جهد و بيش از يكصد متر ارتفاع دارد.

در كنار اين آبشار رود كارون به آرامي جاري هست و در تركيب با انارستانها و شاليزارهاي روستاهاي دره عشق و دورك شاهپوري، فضاي شفرمود انگيزي را بوجودآورده هست.


در اكثر فصول سال بايشانژه بهار بازديد از اين آبشار مناسب هست.امكانات و تسهيلات
جاده دسترسي آسفالته، پاركينگ، آب آشاميدني، فضاي سبز.

16:

پارك جنگلي پروز
در منتهي اليه حدود جنبي هستان در 50 كيلومتري لردگان، گردشگاه زيباي پروز با طبيعت بهشتي خود در امتداد دره اي سبز برنامه گرفته هست.


فضاي دنج و خلوت، سايه سار درختان بلند و قد كشيده اين پارك، چشمه هاي زلال متعدد بعلاوه شاليزارهاي پراكنده و درختان جنگلي اطراف، تصايشانري زيبا از طبيعت خداوندي را جلو چشم هر بيننده اي به نمايش مي گذارد.

به طوريكه كمتر گردشگر و بازديد كننده اي هست كه با يكبار ديدن ميل بازديد مجدد در دلش موج نزند و مسحور صحنه ها و مناظر زيباي اين طبيعت دست نخورده نگردد.

اين پارك جنگلي فضاي بسيار مناسبي براي هستراحت و گردش خانواده ها و اردوهاي دانش آموزي و دانشجايشاني هست.امكانات و تسهيلات
جاده آسفالته، فضاي سبز، سكايشان نشيمن، سرايشانس بهداشتي، پاركينگ، دسترسي به واحدهاي اقامتي لردگان، فاصله تا پمپ بنزين لردگان (50 كيلومتر).

گردشگاه سياسرد
چشمه سياسرد در 5 كيلومتري شهر بروجن برنامه گرفته هست.

هواي خنك و مطبوع و درختان زيبا و كهنسال اطراف اين چشمه مكاني بسيار زيبا براي تفرج و هستراحت ساكنين شهر بروجن و ساير گردشگران بوجود آورده هست.

به طوريكه همه روزه و بايشانژه در روزهاي تعطيل اين مكان شاهد گشت و گذار تعداد زيادي از مسافران و گردشگران مي باشد.


فضاسازي هاي مناسب و سهل الوصول بودن ميل به بازديد از اين گردشگاه را دوچندان كرده هست.امكانات و تسهيلات
جاده آسفالته، فضاي سبز، سرايشانس بهداشتي، سكايشان نشيمن، دسترسي به واحدهاي اقامتي و پذيرايي شهر بروجن، تجهيزات جهت بازي كودكان، پاركينگ، آب آشاميدني.

غار سراب
غار سراب در 56 كيلومتري جنوب غربي شهركرد و حدود 7 كيلومتري شهر باباحيدر (شهرستان فارسان) در مسير دره اي زيبا و معتدل، در مجاورت روستاي اميدآباد برنامه گرفته هست.


از انتهاي جاده آسفالته تا دهانه غار حدود 15 دقيقه پياده رايشان لازم هست.


اين غار شفرمود انگيز دو دهانه دارد و به دليل وجود موانع طبيعي بيش از 600 متر از اون قابل دسترسي نيست از يكي از دهانه هاي غار، آبي خروشان و خنك بيرون مي آيد ارتفاع شقف غار در بعضي از نقاط به 15 متر مي رسد در دالان طايشانل غار قنديلهاي آهكي زيبا به وفور وجود دارد و فرآيند تشكيل اين قنديلها ادامه دارد.امكانات و تسهيلات
آب آشاميدني، دسترسي به واحدهاي پذيرايي فارسان، دسترسي به پمپ بنزين فارسان، جاده آسفالته

غار يخي چما
در فاصله 25 كيلومتري چلگرد در نزديكي روستاي شيخ عليخان يكي از نادرترين و اعجاب انگيزترين غارهاي منطقه به نام غار يخي چما با قنديلهاي فراوان يخي واقع شده هست.


از زيريخهاي اين غار چشمه اي با آب سرد در جريان هست كه نهايتا" به سد كوهرنگ مي ريزد.


برنامه گرفتن در دره هاي عميق و انباشت حجم برفهاي چندين ساله در اين مكان سبب شده قنديلهاي يخ و توده هاي عظيم برف به صورت دائمي و در تمام فصول سال باقي بمانند.كمربند سبز حاشيه زاينده رود
تمامي مسير حاشيه زاينده رود از سامان تا قراقوش (نزديك سد زاينده رود) داراي مناظر زيبا و چشم نواز هست كه از تركيب رودخانه، باغهاي سرسبز دوطرف جاده و هواي پاك بوجود آمده هست.


اين مسير بدليل وجود مجموعه هاي تفريحي در محل پل وقتخان واقعيات اقليمي مساعد در حدود 9 ماه از سال و دسترسي نزديك به مركز هستان و شهرهاي هستان اصفهان هميشه مورد توجه گردشگران بوده هست.


در انتهاي اين مسير سد و درياچه زاينده رود وجوددارد كه به نوبه خود زيباست.

در اين مسير زاينده رود هنوز از مناطق صنعتي عبور نكرده و رنگ آبي و تميز آب همراه با هواي مطبوع و باغات سرسبز اطراف اون بسيار دلپذير هست.حاشيه رود كارون
سرشاخه هاي متعدد رود كارون در قلمروهاي غربي و جنوب غربي هستان شامل لردگان، خانميرزا، فلارد، جنوب بازفت و جنوب شهرستان اردل جريان دارند و داراي چندين عنصر ارزشمند تفريحگاهي و گردشگري از جمله آب و هواي مناسب و دلپذير در اكثر فصول سال، نزديكي و دسترسي مناسب به خوزستان از طريق جاده هاي آسفالته و وجود جنگلهاي نسبتا" متراكم بلوط در حواشي مسيرهاي اصلي مي باشند.


اين رودخانه از دره هاي شفرمود انگيزي عبور مي كند و در تركيب جريان رود، جنگلهاي بلوط و كوه مناظر بديعي را عرضه مي كند.


از جمله بهترين اين مناظر را در مسير جاده شهركرد- خوزستان در روستاي دوپلان (110 كيلومتري شهركرد) مي توان مشاهده نمود.آبشار تونل كوهرنگ
اين آبشار از سرازير شدن آب تونل اول كوهرنگ بوجود آمده هست.

اين تونل جهت انتقال آب چشمه كوهرنگ و ديگر چشمه هاي اطراف به زاينده رود در سال 1332 در منطقه كوهرنگ، جاييكه اكنون شهر توريستي چلگرد- مركز شهرستان كوهرنگ برنامه دارد، ايجاد گرديد.

تلاش براي انتقال اين آب به ازمنه بسيار دور برمي گردد.

در وقت صفايشانان تلاش براي ايجاد شكاف در كوه كاركنان و انتقال آب، راه به جايي نبرد.


(اين شكاف كه در نزديكي تونل هست، خود يكي از ديدني هاي تاريخي منطقه هست)
آبشار اين تونل و فضاهاي بسيار زيباي اطراف اون مناظر بسيار زيبايي را براي هر ببننده اي ايجاد كرده هست.


در تمام فصول سال – حتي زمستان- به سبب نزديكي با پيست اسكي چلگرد اين مكان مورد بازديد گردشگران برنامه مي گيرد.امكانات و تسهيلات
راه دسترسي آسفالته، آب آشاميدني، سرايشانس بهداشتي، فضاي سبز، سكايشان نشيمن، دسترسي آسان به واحد اقامتي و پذيرايي، پاركينگ.

17:

آثار تاريخي
آثار سنگي صخره اي
بردگوري ها (در بهمن آباد و دوآب صمصامي و سرخون) نقوش برجسته سنگي (شيرين او، الگي در بازفت) مربوط به دوره اليماييان
طاق سنگي هاي حوالي جونقان
پل خدا آفرين در بازفت
كتيبه هاي سنگي، تصايشانر نگاري جهان بين.
نقوش چوپاني قلعه تك
كتيبه هاي سنگي رخ
كتيبه هاي مشروطيت در پيرغار (فارسان)

18:

آثار تاريخي
آثار سنگي صخره اي
بردگوري ها (در بهمن آباد و دوآب صمصامي و سرخون) نقوش برجسته سنگي (شيرين او، الگي در بازفت) مربوط به دوره اليماييان
طاق سنگي هاي حوالي جونقان
پل خدا آفرين در بازفت
كتيبه هاي سنگي، تصايشانر نگاري جهان بين.
نقوش چوپاني قلعه تك
كتيبه هاي سنگي رخ
كتيبه هاي مشروطيت در پيرغار (فارسان)
چهار محال و بختیاری
ابنيه مذهبي
مساجد
اتابكان شهركرد، جامع شهرهاي شهركرد، نقنه، كيان، هرچگان، فارسان، هفشجان و دستگرد امامزاده ، حاج شيخ علي بروجن

بقاع متبركه
امامزادگان حمزه علي در بلداجي سيد بهاءالدين در شيخ شبان، محمد، درباره عبدالله در سورك، عسگرعلي در گندمان، حيدربن مالك (در باباحيدر) حليمه و حكيمه خاتون در شهركرد، علي اكبر در دستگرد و...

سقاخانه ها
سقاخانه حضرت ابوالفضل در شهركرد

بناهاي عام المنفعه
پلها:
چهار محال و بختیاری
وقتخان در سامان، بارز در لردگان، دوپلان در مسير شهركرد به خوزستان، بهشت آباد و دوازده امام در شهرستان اردل

آسيابها و حمامها:
آسياب جنب پل وقتخان
آسياب جنب آتشگاه
لردگان
بناهاي اختصاصي:
قلعه هاي دزك، چالشتر، جونقان، سورك، بارده، شلمزار

جاذبه هاي تاريخي و مذهبي
پل وقتخان
پل تاريخي وقتخان در مجاورت شهر سامان واقع شده هست.

تفكر اوليه ساخت پل در اين مكان به دوره ساسانيان باز مي گردد.


اين پل به دستور وقتخان رئيس يكي از ايلات قشقايي كه وقتي دامنه كوچ اونها تا اون منطقه مي رسيد بر رايشان رودخانه زاينده رود احداث گرديد.

تركيب مناظر رود خروشان زاينده رود، پل وقتخان و طبيعت زيباي منطقه و نيز اقدامات انجام شده جهت رفاه گردشگران، اين ناحيه را از مهمترين قطبهاي گردشگري هستان برنامه داده هست.


دهكده سياحتي زاگرس كه داراي واحدهاي اقامتي زيبا و مشرف به زاينده رود و پل وقتخان هست در مجاورت اين پل بنا شده هست.امكانات و تسهيلات
جاده آسفالته، واحدهاي اقامتي و پذيرايي (هتل گلهاي سامان و مجتمع توريستي) پاركينگ، سكايشان نشيمن، فاصله تا پمپ بنزين سامان (2 كيلومتري) آب آشاميدني، تجهيزات جهت بازي كودكان، فضاي سبز
مشخصات پل وقتخان
طول
22 متر
ارتفاع
13 متر
فاصله تا شهركرد
22 كيلومتر
تعداد دهنه
2 دهنه 8 متري
آخرين مرمت
1322 ه.ق
قلعه دزك
اين بنا در روستاي دزك و در فاصله 35 كيلومتري جنوب شرقي شهركرد توسط لطفعلي خان امير مفخم شاهد حوادث فراواني بوده كه مهمترين اونها ايفاي نقش در جريان اعاده مشروطيت هست.
از نظر معماري، اين قلعه به تقليد از قصرهاي اروپايي قرون گذشته با آرايشي ايراني ساخته شده هست.

جالبترين قسمت اين بنا، تالار سفره خانه و اتاق آيينه مي باشد.

در حال حاضر اين كاخ قلعه 20/5076 مترمربع وسعت دارد و در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده هست.

علامه فقيد علي اكبر دهخدا مولف لغت نامه مشهور مدتي را در اين قلعه به سر برده هست.قلعه سردار اسعد بختياري
كاخ قلعه سردار اسعد بختياري در فاصله 42 كيلومتري شهركرد و در مركز شهر جونقان واقع شده هست و فاقد هر گونه كتيبه تاريخدار هست.


اين قلعه توسط علي قلي خان سردار اسعد بختياري در وقتي كه ايشان زمامداري ايل بختياري را به عهده داشت ساخته شده هست.

و بر اين پايه قدمت اون به بيش از يكصد سال مي رسد مصالح به كار رفته در اين بناي دو طبقه خشت با نماي آجر با ملات گچ و خاك هست و هنرهاي حجاري، چوب بري، گچ بري، آيينه كاري و نقاشي در اون به كار رفته هست.خانه آزاده چالش تر
اين بنا به مناسبت سكونت حاج مهدي خان آزاده چالش تري در بين امت محل به اين نام معروف گرديده قديمي ترين بناي مسكوني هستان (1206 ه.ق) محسوب مي شود كه از نظر ايشانژگي هاي معماري سه نوع بافت متمايز متعلق به ادوار زنديه تا معاصر به همراه تزئينات گچبري، نقاشي هاي ديواري و هنرهاي رايشان چوب را مي توان در كالبد اون مشاهده نمود.


اين بنا در قسمت غربي شهركرد (چالش تر) برنامه دارد و در سال 1357 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده هست.خانه ستوده چالش تر
خانه ستوده في الواقع جز آخرين بخشهاي بر جاي ما نده از مجموعه بناهاي مرتبط با ارگ چالشتر و مربوط به اواخر دوره صفايشان تا آخر دوره قاجاري بحساب مي آيد كه قسمت اندروني بخش حاكم نشين قلعه مذكور را تشكيل مي داده هست.

شالوده اصلي اين بخش در سال 1323 ه.ق به پايان رسيده كه داراي ازاره هاي سنگي ارزشمند، تراش خورده و نقاشي هاي نفيس مي باشد.

اين خانه در قسمت غربي شهركرد و در نزديكي خانه آزاده برنامه دارد.سنگ نوشته هاي مشروطيت
(گردشگاه پيرغار)

در 5 كيلومتري جنوب شهر فارسان، 37 كيلومتري شهركرد و در مجاورت روستاي ده چشمه گردشگاهي مصفا به نام پيرغار وجود دارد.
بر رايشان قسمتي از تپه سنگي مشرف به اين گردشگاه سه كتيبه به خط نستعليق وجود دارد.

متن اين كتيبه ها مجملي از شرح لشكر كشي بختياري ها به شهرستان تهران و اصفهان و نقش سرداران بختياري در سركوبي هستبداد صغير و سقوط محمدعلي شاه در واقعه مشروطيت هست.

اين سه كتيبه به دستور سردار اسعد و سردار ظفر از رهبران مشروطه خواهي بختياري نوشته شده هست.


مجموع شرایط گردشگاه از جمله چشمه پرآب، سايه سار درختان، آبشار زيبا، كوههاي اطراف و هواي پاك و خنك و نيز غار موجود در محل سبب جذب روزانه صدها گردشگر مي گردد.

امكانات و تسهيلات
جاده آسفالته فضاي سبز، سرايشانس بهداشتي، پاركينگ، آب آشاميدني، سكايشان نشيمن، دسترسي به واحدهاي اقامتي و پذيرايي

اطاق سنگي هاي جونقان (خان اايشان)
طاق سنگي هاي جونقان واقع در 8 كيلومتري شهر جونقان و در ابتداي تنگه در كش وركش (مسير شهركرد- اردل) با شيوه اي خارق العاده به صورت خشكه چين احداث گرديده اند.


در اين مكان با هستفاده از سنگهاي تراش و با بهره گيري از فن نخ كشي طاقهاي قوسي تا عمق 7 متر، ارتفاع 5/2 و عرض 3 متر ساخته شده كه طي قرون متمادي در برابر زلزله هاي فراوان و ساير شرایط طبيعي تخريبگر، مقاومت نموده و بخشي از بنا به دست شرایط انساني تخريب شده هست.شير سنگي
بختياري ها براي پاسداشت جنگاوران و دلاوران خود بر رايشان قبر اونان مجسمه اي تراشيده از سنگ و به شكل شير با نقوشي از اسب و شمشير برنامه مي دادند.
اين نقوش هر كدام معنا و مفهوم خاص خود را دارد.

شير سنگي بر رايشان قبور دلاوران و جوانان بختياري يادآور تاريخ پرحادثه و فراز و نشيب گذشته اين ايل هست.

قديمي ترين شير سنگي موجود در هستان مربوط به دوره صفايشان هست.بردگوري ها
بردگوري ها (سنگ گبري ها) قديمي ترين آثار سنگي هستان مي باشند كه به دوره ماد تا پايان حكومت ساسانيان تعلق دارند.

در دين زرتشت به علت اعتقاد به مقدس بودن خاك از دفن كردن اجساد خودداري كرده و اونها را در محفظه هايي از سنگ كه هستودان (استخوان دان) ناميده مي شد و در اصطلاح بختياري به اونها بردگوري (به معني سنگ گبري) مي گايشانند برنامه مي دادند.

در خطه بختياري در دل صخره ها و يا سنگهاي عظيم فضاهايي با متوسط طول 30/3 و عرض 2 و ارتفاع 20/1 ايجاد مي كردند كه داراي دريچه هاي مربع شكل با در سنگي بوده اند.

بردگوري ها به گونه اي انفرادي و يا چند تايي حفر گرديده و بيانگر فرهنگ تدفين در طول بيش از 1500 سال در منطقه و نفوذ مذهب زرتشت و پيروان اون در اين خطه هستند.


بردگوري ها در بخشهاي ديناران، ميانكوه و بازفت پراكنده اند.مسجد اتابكان
مسجد اتابكان كه در زمره بناهاي محوري بافت قديمي شهركرد محسوب مي گردد.

قديمي ترين بناي مذهبي شناخته شده در هستان هست و در اوايل قرن هفتم ه.ق (605) در دوران حكومت سلسله محلي اتابكان لر بزرگ به سبك مساجد قرون اوليه اسلامي شناخته شده هست.


اين بنا در دوره هاي صفايشان و قاجاري مرمت شده و جنس اون از خشت هست.در چوبي ارزشمند اون به دليل كاربري انواع هنرهاي رايشان چوب از اسناد مهم تاريخي و فرهنگي محسوب مي گردد.

بقعه امامزادگان حليمه و حكيمه خاتون از نوادگان امام موسي كاظم(ع) در مجاورت مسجد اتابكان و در مركز شهركرد واقع شده هست.امامزاده حمزه علي
بقعه امامزاده حمزه علي از نوادگان امام سجاد(ع) در 35 كيلومتري شهر بروجن و در مجاورت شهر بلداجي در بالاي تپه اي مرتفع برنامه گرفته و در اطراف اون دشتي وسيع گسترده هست.


موقعيت طبيعي، مطلوب، آب و هواي مناسب و نزديكي به تالاب زيباي چغاخور سبب جذب ساليانه هزاران نفر از داخل و خارج هستان به اين منطقه مي شوند.

امكان اردو زدن و كمپينگ در اين مكان وجود دارد.امكانات و تسهيلات
جاده آسفالته، فضاي سبز، سرايشانس بهداشتي، فاصله تا پمپ بنزين (بلداجي 10 كيلومتر) پاركينگ، آب آشاميدني، سكايشان نشيمن، امكانات بازي كودكان، دسترسي به واحدهاي پذيرايي و اقامتي بروجن.

پيست اسكي چلگرد
پيست اسكي چلگرد در شهر چلگرد و دامنه كوه كاركنان با شيب مناسب و طول 800 متر و دو محدوده تفكيك شده جهت هستفاده آقايان و خانمها و نيز سيستم بالابر، از مشهورترين پيشت هاي ناحيه زاگرس هست.

انباشت حجم فوق العاده برق، راه دسترسي مناسب برنامه گرفتن در منطقه مستعد توريستي كوهرنگ و نيز هواي آفتابي و آرامش اكثر روزهاي فصل زمستان از دلايل انتخاب اين پيست نزد ورزشكاران و گردشگران هست.

آغاز ريزش برف در منطقه عمدتا" از آذرماه تا پايان اسفند ماه هست

19:

صنايع دستي هستان

فرش (فرش چالش تر با طرحهايي از قبيل خشتي، لچك، ترنج، سرو و كاج، گل مينا، بي بي باف، كف ساده، بته اي و...
محل توليد، چالشتر- اكثر مراكز عشايري
گليم، جاجيم، سرانداز
محل توليد: مراكز اتراق عشاير و روستاهاي هستان
ساير دست بافته هاي عشايري و روستايي
(نمكدان، خور، خورجين، حرج، لي، موج، شيردنگ، بند، وريس، لت، چوغا و...)
نمد مالي و كلاه مالي
محل توليد: شهركرد و بروجن
گيوه دوزي
محل توليد: شهركرد و بروجن
خاتم كاري
محل توليد: روستاي شيخ شبان
قفل سازي
محل توليد: چالش تر
منبت كاري
محل توليد: شهركرد، سامان، فرخشهر
معرق كاري، قلم كاري، قلمزني
محل توليد: مركز آموزش صنايع دستي

20:

تقايشانم گردشگري هستان
بهار
مناسبترين مناطق جهت بازديد:
بهار فصل دوباره و آغاز رايشانش هست و اين هستان به طبيعت زيباي خود مي نازد.


سرسبزي و خرمي طبيعت در اين فصل بيش از ساير فصول جلوه گري مي كند رايشانش لاله هاي سرخ و زرد واژگون دشت لا له ها منحصر به فصل بهار هست.

به علاوه بر حاشيه تمام تالابها، چشمه ها، رودخانه ها، درياچه ها و هر جا اثري از سبزه، گل و طبيعت هست در اين فصل افسونگري مي كند.

كوچ بهاره عشاير بختياري و هستبرنامه در دامنه كوههاي سر به فلك كشيده بختياري در اوايل اين فصل صورت مي گيرد.تابستان
مناسبترين مناطق جهت بازديد
در تابستان هستفاده از هواي مطبوع پاك و خنك منطقه و تماشاي مناظر طبيعي و ديدني هاي تاريخي بهترين انگيزه براي سفر به اين هستان هست حاشيه تالابهاي چغاخور، گندمان، سولقان، و سدهاي زاينده رود و كوهرنگ، حاشيه رودخانه هاي كارون، زاينده رود و خرسان، چشمه هاي ديمه، برم، سياسرد،كوهرنگ، پاركهاي هستخر فرخشهر، ملت و لاله شهركرد، مادر و دختر گندمان و ساير اماكن طبيعي و تارخي هستان براي بازديد مهيا مي باشند.

در كنار اين شرایط مي توان به ديدار از عشاير بختياري كه در اين فصل در گرماگرم زندگي و تلاش روزانه مشغولند نيز پرداخت.


پاييز
مناسبترين مناطق جهت بازديد
زيباترين مناطق جهت بازديد در فصل پاييز حاشيه رودخانه زاينده رود از سامان تا سد زاينده رود و نيز گردشگاههاي زيباي هستان از جمله گرد بيشه مي باشد.

رنگارنگي، برگ درختان باغهاي حاشيه زاينده رود و پيچ و خم رودخانه مناظر بسيار بديهي را عرضه مي كند.

حاشيه كارون و مسير شهركرد به خوزستان نيز زيبايي خاص خود را دارد.

كوچ عشاير و حركت به سايشان مناطق قشلاقي (در هستان خوزستان) در اين فصل انجام مي گيرد.زمستان
مناسبترين مناطق جهت بازديد
بهترين بهانه براي سفر به هستان در فصل زمستان پرداختن به ورزشهاي زمستاني بايشانژه اسكي مي باشد.

پيست اسكي چلگرد باامكانات خوب و دسترسي مناسب بهترين مكان براي پرداختن به اين ورزش مفرح زمستاني هست.

همينطور پيست اسكي بارده نيز اخيرا" راه اندازي شده هست.

همينطور تمامي جاذبه هاي تاريخي و مذهبي از قبيل قلعه هاي چالش تر، دزك، جونقان ومساجد وامامزاده ها در تمام فصول براي بازديد مناسب هست.


50 out of 100 based on 45 user ratings 220 reviews