خواص غذایی و سلامتی کاهو


خواص غذایی و سلامتی کاهو.
تره فرنگی: مفید برای کبد، کلیه و روح و روان شما

خواص غذایی و سلامتی کاهو

خواص غذایی و سلامتی کاهو
کاهو از سبزی های بسیار مفیدی هست که علاوه بر خواص درمانی، مصرف غذایی نیز دارد و در میان سبزی ها، تاریخی کهن دارد.
كاهو یكی از قدیمی ترین سبزیجات دنیا هست که منشاء اون در هندوستان و آسیای مركزی می باشد .
كاهو طبق مداركی كه بدست آمده از شش قرن قبل از میلاد در ایران مصرف می شده هست و یك قرن قبل از میلاد به روم راه یافته و غذای مهمی برای رومیان بوده هست.
كاهو گیاهی هست یك ساله كه دارای برگ های پهن و دراز و سبز ، با طعم كمی شیرین می باشد..
سیر برای فکر، معده، روده و ...
انواع مختلف كاهو كه در حال حاضر در آمریكا كشت می شود حدود 16 نوع می باشد كه در تمام طول سال وجود دارد.
روی هم رفته دو دسته كاهو وجود دارد :.
5 دلیل خوب برای مصرف بیشتر پیاز
1- كاهوی پرورشی و اهلی كه در سالاد هستفاده می شود كه كاهوی گرد HEAD LETTUCE و كاهوی ایرانی ROMAINE LETTUCE از انواع مهم اون هست.
كاهوی ایرانی از نظر مواد غذایی از كاهوی گرد بهتر هست.
كاهوی گرد ارزش غذایی چندانی ندارد، زیرا دارای مقدر زیادی الیاف هست كه تولید گاز و نفخ در معده می كند ..
بروکلی: لاغری، مقابله با آسم و آلرژی
2- كاهوی وحشی.
خواص فوق‌العاده‌ی کلم قرمز
.
چند دلیل خوب برای خوردن کدو و بادمجان
.
چند دلیل خوب برای خوردن لوبیا سبز


سبزی پای ثابت سلامتی بی تو هرگز!

فواید کاهو برای سلامتی بدن :

كاهو از نظر طب قدیم ایران سرد و مرطوب هست.
دانشمندان علم تغذیه و گیاه¬شناسی برای کاهو خواص متعددی را بیان کرده اند که در ذیل به تعدادی از اونها می پردازیم:. 1- کاهو، یک داروی تسکین دهنده و آرام بخش طبیعی هست، زیرا شامل مقدار کمی از یک ماده ی شیمیایی به نام لاکتوسین (LACTUCIN) هست که وقتی به مقدار زیاد مصرف گردد، موجب سستی در بدن می شود.. 2- کاهو خون را صاف و تمیز می کند.
لذا امام صادق (ع) فرمود: کاهو بخورید، زیرا خون را صاف میکند.(بحارالانوار/ج14). 3- کاهو بویژه نوعی از اون که دارای برگ های زرد هست، غذایی زودهضم هست و خواب آرامی را به دنبال دارد.
از این رو رسول خدا(ص) فرمود: کاهو، خواب آور و برای هضم غذا مفید هست.
(بحارالانوار/ج14). 4- امام رضا (ع) به شیعیان خود توصیه می فرمودند: تامی توانید کاهو بخورید ، زیرا کاهو رقت خون را از بین می برد و بهتر از سایر سبزی ها، خون را تصفیه می نماید.. .
 كاهو خواب آور و آرام بخش هست، بنابراین برای اشخاص عصبانی و کسانی که مبتلا به بی خوابی هستند، مفید هست.
5- کاهو دارای آهن فراوان هست که برای خونسازی در بدن لازم هست.لذا از مؤثرترین و طبیعی ترین درمان های کم خونی  هست.. 6- کاهو، بینایی  را تقویت می کند.. 7- کاهو موی سر  را به رنگ سیاه زیبائی در می آورد، به خصوص اگر ناشتا خورده شود.. 8- كاهو خواب آور و آرام بخش هست.. 9- كاهو برای ضعف اعصاب  مفید هست.. 10- کاهو سرشار از آب (بیولوژیک) می باشد و املاح معدنی نیز دارد.. 11- کاهو، ضدیبوست و خشکی مزاج هست.. 12- کاهو، چهره ی انسان را با طراوت و در گونه های صورت، سرخی زیبایی پدید می آورد.. .
 کاهو خون را صاف و تمیز می کند.
همچنین به علت داشتن آهن فراوان، برای درمان کم خونی مفید هست.
13- اگر كاهو را با سكنجبین یا سركه بخورند، اشتها آور هست.. 14- شصت گرم کاهو را اگر در یک لیتر آب به مدت یک ساعت با آتش ملایمی بجوشانید، جوشانده ای به دست می آید که خواب آور و بطور ملایم ملین (نرم نماينده) هست و کبد را از سموم پاک می کند.. 15- جوشانده ی فوق، در هنگام اختلالات کبدی بخصوص یرقان (زردی) مفید و موثر هست.. 16- كاهو زخم های مجاری ادرار و مثانه را درمان می كند.. .
خواص غذایی و سلامتی کاهو
17- كاهو قوای جنسی را تقویت می كند.. 18- برای برطرف كردن درد سینه كاهو را بپزید و بخورید.. 19- زنان شیرده  اگر می خواهند كه شیرشان زیاد شود، باید كاهوی پخته بخورند.. 20- کاهو ضد تورم هست و ورم غدد لنفاوی را برطرف می كند.. 21- چنانچه کاهو مخلوط با عصاره ی هویج  خورده شود، بر خاصیت اون اضافه کرده می گردد.. 22- به علت اینکه تمام انواع کاهو سبزینه(کلروفیل) دارند، می توان شیره ی تمام انواع اون را گرفت.
بهترین قسمت برای گرفتن شیره، برگ های خارجی کاهو هست که بالاترین کلروفیل را دارد.. 23- کاهو یک طبیعت آرام دهنده دارد و درد معده  را تسکین می دهد .. 24- كاهو ملین و ادرار آور هست و برای بهبود بند آمدن ادرار تجویز می شود.. 25- کاهو برای معالجه ی یرقان ، انسداد مجاری طحال  و کبد  مفید هست.. 26- کاهو برای اشخاص عصبانی و پریشان مفید هست، زیرا خواب راحت و آرامی ایجاد می کند، لذا اشخاصی که مبتلا به تپش قلب و . بی خوابی  هستند باید هنگام شب، قبل از خواب کاهو بخورند.27- اگر کاهوی سوخته را به صورت پودر درآورید و بر روی جوش ها و زخم ها بپاشید، برای التیام جراحات و ترمیم اونها مفید هست.. .
 با اینکه کاهو فواید زیادی دارد، ولی زیاده روی در خوردن اون باعث كم شدن قدرت جنسی ، فراموشی و كم شدن حافظه ، ضعف دید چشم و نفخ شكم می شود.
28- مصرف کاهو، انزال منی بطور دائم، احتلام مکرر، تکرر ادرار را شفا می بخشد، بدین منظور باید مقدار 7 گرم تخم کاهو را به صورت گرد یا جوشانده تناول کنید.. 29- برگ های سبز کاهو بیشتر از برگ های سفید دارای ویتامین C  هست و علاوه بر اون مقدار نسبتاً زیادی ویتامینA  و ویتامین E  دارد.. 30- هر 28 گرم کاهو، 3 کالری ارزش انرژی زایی دارد.. .

خواص تخم كاهو :

تخم كاهو از نظر طب قدیم ایران سرد و خشك هست.. 1- تخم كاهو خواب آور هست.. 2- خوردن تخم كاهو زكام را برطرف می كند.. 3- تخم كاهو برای درد سینه مفید هست.. 4- خوردن تخم كاهو برای دستگاه ادراری نافع هست و اونهایی كه قطره قطره ادرار می كنند باید تخم كاهو بخورند ( در حدود 10 گرم روزانه ) تا این مرض در اونها برطرف شود .. .

مضرات :

اگر در خوردن كاهو افراط نكنید، این سبزی به هیچ وجه مضر نیست.
. زیاده روی در خوردن كاهو باعث كم شدن قدرت جنسی ، فراموشی و كم شدن حافظه  ، ضعف دید چشم و نفخ شكم می شود.
برای برطرف كردن این عوارض می توان كاهو را با نعناع ، كرفس  و زیره  میل كرد .. . .

منابع:

- کتاب خواص سبزی های خوراکی؛ تالیف مرتضی نظری. - کتاب زبان خوراکی ها؛جلد دوم؛نوشته دکتر غیاث الدین جزایری. - WWW.IRTEB.COM . .

گردآوری:

نیره ولدخانی-کارشناس علوم تغذیه تبیان.

نظرات کاربران

50 out of 100 based on 15 user ratings 940 reviews